Jak odzyskać skradzione pieniądze z konta bankowego?

Zniknęły ci pieniądze z konta, a bank odrzuca reklamację? Jeśli tak, to działa niezgodnie z prawem, bo ustawa o usługach płatniczych jasno mówi, że skradzione pieniądze powinny być zwrócone przez instytucję finansową.

Jak odzyskać skradzione pieniądze z konta bankowego?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 25 stycznia 2023

Bank ma obowiązek zwrócić pieniądze

Kradzież pieniędzy z konta bankowego to poważna sprawa. Jak więc sobie radzić w takiej sytuacji? Na początek, gdy dochodzi do nieautoryzowanej sprzedaży, powinniśmy zgłosić reklamację do banku oraz udać się na policję i złożyć zawiadomienie o kradzieży. Szanse na odnalezienie sprawcy są raczej niewielkie, ale w takich sytuacjach instytucje finansowe są zobligowane do tego, aby zwrócić utracone pieniądze.

BNP Paribas i Bank Pocztowy z karami za utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowychBNP Paribas i Bank Pocztowy z karami za utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowychJoanna Gościńska

Mówi o tym art. 46 ust.1 ustawy o usługach płatniczych: „W przypadku wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej bank powinien zwrócić niezwłocznie środki na konto klienta, nie później jednak niż do końca dnia roboczego następującego po dniu stwierdzenia wystąpienia nieautoryzowanej transakcji”.

Takie jest prawo

Praktyka sądowa oraz opinia Rzecznika Praw Konsumentów również pokazują, że banki powinny zwracać swoim klientom skradzione pieniądze. Niestety, mimo jasnych przepisów, instytucje finansowe i tak bardzo często odrzucają w takich sytuacjach reklamację. Ich zdaniem wina leży po stronie klienta, który niewłaściwie chronił dostęp do swojego konta. Wtedy zawsze warto udać się po pomoc do doświadczonych prawników, którzy powinni odzyskać nasze pieniądze.

Nowy e-bank na polskim rynku. Prosto z UkrainyNowy e-bank na polskim rynku. Prosto z UkrainyJoanna Gościńska

Niemniej jednak, aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji, warto być zawsze bardzo uważnym, kiedy ktoś prosi nas o wrażliwe dane. Dlaczego? Bo cyberprzestępcy niemalże z miesiąca na miesiąc wymyślają coraz to nowsze metody kradzieży, które uwiarygadniają bieżącymi wydarzeniami i handlowymi trendami.

Sposoby na oszustwo

Ofiarami kradzieży pieniędzy z konta mogą być np. użytkownicy popularnych portali ogłoszeniowych. Przestępca pod pozorem zainteresowania ofertą kontaktuje się z ofiarą, wysyłając link, w który należy kliknąć, aby potwierdzić nadanie paczki kurierem. Nieświadoma ofiara po wejściu na fałszywą stronę podaje dane do swojej bankowości elektronicznej albo dane karty płatniczej. Kradzież pieniędzy z konta następuje bardzo szybko, bo złodzieje nie tracą ani chwili.

Podobny mechanizm cyberprzestępcy stosują, wystając wiadomości SMS, w których również umieszczają niebezpiecznie linki. Potencjalne ofiary klikają w nie, ponieważ oszust może się podszyć np. pod sanepid, Urząd Skarbowy, firmę energetyczną czy bank. Dlatego w takich sytuacjach zawsze najlepiej skontaktować się telefonicznie z danym podmiotem w celu uwiarygodnienia wiadomości SMS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!