Jak zaoszczędzić energię?

Gaszenie światła, gdy wychodzimy z pokoju, krótkie, ale intensywne wietrzenie pomieszczenia przy wyłączonym grzejniku, włączanie pralki, gdy ma pełny wsad – to tylko kilka sposobów na to, jak zaoszczędzić energię.

Jak zaoszczędzić energię?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 26 stycznia 2023

Trzy obszary zmian

Zmiany klimatyczne oraz rosnące ceny gazu i energii elektrycznej coraz częściej wymuszają na nas wdrażanie działań, które umożliwiają oszczędzania ciepła, energii oraz wody. Chodzi tu o trzy obszary: codzienne nawyki, montaż odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizacje budynku. Tak, przy dzisiejszych cenach za energię i gaz, nawet drobne zmiany mogą przyczynić się do obniżenia rachunków oraz ochrony naszej planety. Co więcej, takie oszczędzanie wcale nie musi być trudne.

Pieniądze na fotowoltaikę w gospodarstwie rolnymPieniądze na fotowoltaikę w gospodarstwie rolnymAnna Malinowska

Jeśli chodzi o energię cieplną, warto wdrożyć następujące zasady:

  • jeśli wychodzimy z domu na dłużej, powinniśmy obniżać temperaturę. Mocne grzanie nie ma sensu, jeśli i przez kilka godzin i tak nikogo nie ma wewnątrz;
  • odsłaniajmy grzejnik w sezonie grzewczym. Będą one o wiele wydajniej pracowały, jeśli nie będą ich zasłaniały grube zasłony, firanki lub kanapy;
  • by ciepło nie „uciekło” zbyt szybko z pomieszczenia;
  • jeśli wietrzymy pomieszczenie, zakręćmy grzejniki;
  • wietrzmy krótko, ale intensywnie.

Jak oszczędzać prąd i wodę?

Poprzez codzienne nawyki możemy zaoszczędzić także energię elektryczną. Wystarczy pamiętać o tym, aby zawsze wyłączać światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia, a także o wyłączaniu urządzeń z gniazdek, jeśli ich nie używamy. Ponadto warto zamienić tradycyjne żarówki na te energooszczędne, gotować tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujemy oraz stosować czasowe wyłączniki urządzeń.

PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstwPGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstwJoanna Gościńska

Z kolei wodę najłatwiej oszczędzać np. poprzez branie szybkich pryszniców zamiast długich kąpieli, uruchamianie pralki i zmywarki tylko z pełnym wkładem, czy zakręcania wody podczas mycia zębów. Ci, którzy mają swoje domy, mogą również pokusić się o gromadzenie deszczówki, którą później można podlać rośliny.

W co zainwestować, aby oszczędzać energię?

Niezależnie od zmiany codziennych nawyków warto rozważyć temat termomodernizacji budynku, montażu instalacji odnawialnego źródła energii czy retencjonowania wody. Co ważne, nie zawsze konieczne jest kompleksowe działanie. Czasem wystarczy tylko ocieplić dach czy wymienić nieszczelne okna, aby zaobserwować znaczne oszczędności zużywanej energii. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!