Kto i gdzie drukuje polskie pieniądze?
Gdyby o to, skąd biorą się pieniądze, zapytać najmłodszych, śmiało można by stwierdzić, że, już na początku rozmowy, dochodzimy do ściany. Jaka jest jednak ich droga do bankomatu i gdzie się zaczyna? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 25 stycznia 2023
To cóż, że ze Szwecji – krótka historia europejskich banknotów
Pierwsze banknoty w Europie wydrukowano w Szwecji w 1661 roku. Fakt ten miał bezpośredni związek z odkryciem na północy kraju olbrzymich złóż miedzi będącej, obok srebra, głównym kruszcem wykorzystywanym wówczas do produkcji monet.
Zgodnie z obowiązującym prawem, wartość szwedzkiej waluty musiała być równa cenie surowca, z którego została wykonana.
Po odkryciu nowych złóż, ceny miedzi spadły tak drastycznie, że waga bitej przez Bank Szwecji 10-talarówki dochodziła nawet do 20 kilogramów.
Masz zniszczony banknot? Możesz go wymienićMichał Górecki
Co ciekawe, u podstaw wprowadzenia pierwszych papierowych pieniędzy do obiegu w Polsce, legł problem zupełnie odwrotny.
Produkcję biletów skarbowych (jak je wtedy określano) rozpoczęto podczas oblężenia Warszawy w trakcie Insurekcji Kościuszkowskiej (1794).
Płynne finansowanie działań zbrojnych wymagało stabilnego systemu finansowego, brakowało zaś zarówno kruszcu, jak i infrastruktury niezbędnej do bicia monet.
Wobec powyższego Rada Najwyższa Narodowa (ówczesny rząd) wydała uchwałę, na mocy której postanowiono wyemitować bilety skarbowe na kwotę 60-72 mln złotych.
Dla fałszerzy środka płatniczego dokument ów przewidywał karę śmierci i konfiskatę majątku.
Polskie banknoty dziś
Wyłącznym producentem banknotów jest w naszym kraju Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która wytwarza je na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.
Jako zleceniodawca NBP kontroluje proces produkcji, decydując min. o tym, ile banknotów należy wydrukować.
Nad aspektami prawnymi całego przedsięwzięcia czuwa natomiast Komisja Nadzoru Finansowego.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych jest, mieszczącą się w Warszawie, jednoosobową spółką Skarbu Państwa, podlegającą nadzorowi właścicielskiemu ze strony Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
To niezwykle zaawansowany technologicznie zakład, który posiada własną papiernię, a swoje produkty wytwarza również na podłożu polimerowym, wykorzystując przy tym najnowocześniejsze techniki druku (staloryt, typooffset, sitodruk, typografia, fleksografia).
Ile grozi za próbę wprowadzenia do obrotu fałszywego banknotu?Michał Górecki
Pełna oferta produktowa PWPW obejmuje także:
• dokumenty (min. dowody osobiste, paszporty i wizy, dokumenty pojazdów, legitymacje służbowe, karty miejskie),
• banderole,
• znaczki pocztowe,
• karty płatnicze,
• karty komercyjne (w tym lojalnościowe),
• inne druki zabezpieczone.
Banknoty made in Poland – co jeszcze warto wiedzieć?
Wysoka jakość świadczonych przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych usług znalazła uznanie na całym świecie. Wyrazem tego są liczne kontrakty na druk banknotów podpisane z krajami takimi jak Gruzja, Honduras czy Gwatemala.
PWPW znajduje się ponadto na prestiżowej liście podmiotów, które otrzymały akredytację Unii Europejskiej, potwierdzającą gotowość do produkcji banknotów dla strefy euro.
Zniszczone banknoty wymienisz za pośrednictwem… kurieraMichał Górecki
Wkład nie do przecenienia w znaną dziś powszechnie formę polskich banknotów miał niewątpliwie, wybitny grafik i ilustrator, absolwent warszawskiej ASP — Andrzej Heidrich.
Jego, trwająca ponad cztery dekady, oficjalna współpraca z Narodowym Bankiem Polskim, rozpięta przez los została pomiędzy dwa projekty banknotów o nominalnej wartości 500 złotych.
Pierwszy, pochodzący z roku 1975, przedstawiał Tadeusza Kościuszkę, drugi, wprowadzony do obiegu 10 lutego 2017 roku, Jana III Sobieskiego. Artysta zmarł 20 października 2019 roku, w wieku niespełna 91 lat.
Oprócz banknotów obiegowych NBP emituje także te kolekcjonerskie.
Poświęcane są one ważnym historycznym wydarzeniom i postaciom, a, ze względu na swój wyjątkowy charakter, wyróżniają się niezwykle oryginalną szatą graficzną, kolorystyką, dbałością o szczegóły czy zastosowanymi technikami druku.
Piętnastym z kolei polskim banknotem kolekcjonerskim będzie 20-złotówka upamiętniająca 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jego emisja zaplanowana jest na 9 lutego 2023 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.