Ile grozi za próbę wprowadzenia do obrotu fałszywego banknotu?

Nawet osiem lat więzienia grozi mężczyźnie, który na jednej z dolnośląskich stacji paliw próbował rozmienić tzw. banknot prezentowy. Był bardzo podobny do oryginału, jednak zawierał nadrukowany napis „souvenir”. 

Ile grozi za próbę wprowadzenia do obrotu fałszywego banknotu?
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 czerwca 2022

Próba zapłacenia banknotem z napisem „souvenir”

O bliźniaczo podobnej sprawie pisaliśmy w Dzienniku Prawnym jesienią ubiegłego roku. Wtedy, również mieszkaniec Dolnego Śląska, próbował wprowadzić do obrotu 200-złotowy banknot z napisem „souvenir”. Tym razem nominał był mniejszy, ale kara, jaka grozi za to przestępstwo, nie przewiduje w związku z tym taryfy ulgowej. 

Próbował zapłacić banknotem z napisem „souvenir”. Grozi mu 8 lat więzieniaPróbował zapłacić banknotem z napisem „souvenir”. Grozi mu 8 lat więzieniaMikołaj Frączak

Wprowadzenie do obrotu fałszywego banknotu

W tym przypadku jeden z klientów stacji benzynowej w Złotoryi próbował rozmienić fałszywe 100 złotych na drobniejsze banknoty. Imitacja, choć dobrze wykonana, była wyraźnie oznaczona napisem „souvenir” oraz adnotacją, że nie jest to środek płatniczy. Pracownik stacji natychmiast zorientował się, że banknot nie jest prawdziwy. Osoba, która próbowała wprowadzić go do obrotu, uciekła z miejsca, lecz szybko została zatrzymana przez sprzedawcę oraz klientów stacji i oddana w ręce funkcjonariuszy policji.

Kara za wprowadzenie fałszywego banknotu

Zatrzymany 39-latek usłyszał już zarzut oszustwa. Jego sprawa trafi do sądu. Zgodnie z prawem grozi mu nawet osiem lat pozbawienia wolności. 

Jak czytamy w informacji dolnośląskiej policji „banknoty prezentowe przeznaczone są do zabawy, gier oraz celów edukacyjnych. Z reguły występują na nich napisy „souvenir” oraz „nie jest środkiem płatniczym”. Ich sprzedaż nie jest zabroniona, jednak próba płacenia tymi „pieniędzmi” to oszustwo podlegające karze nawet do 8 lat pozbawienia wolności”.

FOT.: KPP W ZŁOTORYI

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!