Oszuści uwzięli się na Ministerstwo Finansów. Kolejny raz wykorzystują wizerunek resortu

To już kolejne w tym roku ostrzeżenie wysyłane przez resort finansów. Cyberprzestępcy znów podszywają się pod ministerstwo, by uwiarygodnić się w oczach potencjalnych ofiar. Tym razem w reklamach wykorzystują gmach resortu przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie.

Oszuści uwzięli się na Ministerstwo Finansów. Kolejny raz wykorzystują wizerunek resortu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 czerwca 2022

Ministerstwo Finansów znów ofiarą oszustów

To już nie pierwszy raz, kiedy ministerstwo musi bronić się przed oszustami podszywającymi się pod resort. Nie tak dawno pisaliśmy o SMS-ach w sprawie zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego, które były wysyłane do przypadkowych osób. Teraz mechanizm oszustwa jest zgoła inny. Dla uwiarygodnienia swoich działań oszuści wykorzystują zdjęcie dobrze znanego opinii publicznej budynku przy Świętokrzyskiej w Warszawie, w którym mieści się siedziba Ministerstwa Finansów. 

Ostrzeżenie przed fałszywymi reklamami

Przestrzegamy przed fałszywymi reklamami, w których cyberprzestępcy podszywają się pod Ministerstwo Finansów” – brzmi najnowszy komunikat resortu, opublikowany na jego stronie internetowej.

Jak się okazuje, autorzy oszustwa zachęcają internautów do wypełnienia elektronicznej ankiety. Co ciekawe, w zamian za wykonanie zadania, uczestnicy „badania” mają otrzymać wynagrodzenie przelane bezpośrednio na konto bankowe. 

 

Ministerstwo odcina się od reklam

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w ramach prowadzonych przez siebie działań nie wysyła do podatników takich wiadomości i propozycji. W rzeczywistości fałszywe ankiety służą oszustom do wyłudzania danych logowania w bankowości elektronicznej”.

Ostrzeżenie od CSIRT KNF

Przed oszustwem ostrzega także Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF). Instytucja zamieściła na swoim koncie na Twitterze przykłady fałszywych reklam, na które łatwo natknąć się przeglądając różnego rodzaju strony internetowe.

Pamiętajmy. Każda propozycja, w której ktoś obiecuje nam szybki i łatwy zysk, powinna być traktowana z maksymalną ostrożnością lub natychmiast odrzucana. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!