Oszuści uwzięli się na Ministerstwo Finansów. Kolejny raz wykorzystują wizerunek resortu
To już kolejne w tym roku ostrzeżenie wysyłane przez resort finansów. Cyberprzestępcy znów podszywają się pod ministerstwo, by uwiarygodnić się w oczach potencjalnych ofiar. Tym razem w reklamach wykorzystują gmach resortu przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie.

- Anna Malinowska
- /
- 23 czerwca 2022
Ministerstwo Finansów znów ofiarą oszustów
To już nie pierwszy raz, kiedy ministerstwo musi bronić się przed oszustami podszywającymi się pod resort. Nie tak dawno pisaliśmy o SMS-ach w sprawie zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego, które były wysyłane do przypadkowych osób. Teraz mechanizm oszustwa jest zgoła inny. Dla uwiarygodnienia swoich działań oszuści wykorzystują zdjęcie dobrze znanego opinii publicznej budynku przy Świętokrzyskiej w Warszawie, w którym mieści się siedziba Ministerstwa Finansów.
Ostrzeżenie przed fałszywymi reklamami
„Przestrzegamy przed fałszywymi reklamami, w których cyberprzestępcy podszywają się pod Ministerstwo Finansów” – brzmi najnowszy komunikat resortu, opublikowany na jego stronie internetowej.
Jak się okazuje, autorzy oszustwa zachęcają internautów do wypełnienia elektronicznej ankiety. Co ciekawe, w zamian za wykonanie zadania, uczestnicy „badania” mają otrzymać wynagrodzenie przelane bezpośrednio na konto bankowe.
Uwaga na fałszywe reklamy, w których cyberbeprzestępcy podszywają się pod @MF_GOV_PL, zachęcając do wypełnienia ankiety w celu otrzymania środków na swoje konto bankowe. W rzeczywistości oszuści wyłudzają dane logowania w bankowości elektronicznej.
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) June 21, 2022
Bądźcie czujni w sieci! pic.twitter.com/wpHaHzoy3k
Ministerstwo odcina się od reklam
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w ramach prowadzonych przez siebie działań nie wysyła do podatników takich wiadomości i propozycji. „W rzeczywistości fałszywe ankiety służą oszustom do wyłudzania danych logowania w bankowości elektronicznej”.
Ostrzeżenie od CSIRT KNF
Przed oszustwem ostrzega także Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF). Instytucja zamieściła na swoim koncie na Twitterze przykłady fałszywych reklam, na które łatwo natknąć się przeglądając różnego rodzaju strony internetowe.
Pamiętajmy. Każda propozycja, w której ktoś obiecuje nam szybki i łatwy zysk, powinna być traktowana z maksymalną ostrożnością lub natychmiast odrzucana.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.