Czy można wybić szybę w cudzym aucie, jeśli zamknięte jest w nim dziecko?

Dziecko zamknięte w samochodzie w upalny dzień jest w pułapce. Nagrzewające się gwałtownie wnętrze oraz brak świeżego powietrza doprowadzają do odwodnienia oraz wyczerpania organizmu. 

Czy można wybić szybę w cudzym aucie, jeśli zamknięte jest w nim dziecko?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 czerwca 2022

Dziecko w rozgrzanym samochodzie

Dość powiedzieć, że w zaledwie kilkanaście minut temperatura w kabinie samochodu wystawionego na promienie słoneczne może przekroczyć 60-70 stopni Celsjusza. To skrajnie niebezpieczna sytuacja dla małego człowieka, który w bardzo krótkim czasie traci siły oraz płyny w organizmie. Jeśli dodatkowo zapięte jest w foteliku, nie ma możliwości się poruszyć. Szybko traci przytomność, a na pomoc może być za późno. 

Czy można wybić szybę w aucie ratując dziecko

Niestety, jak już wspominaliśmy kiedyś na łamach Dziennika Prawnego, granica między aktem heroizmu a pochopnym działaniem jest dość płynna. Nie wiemy przecież, jak długo dziecko pozostaje w zamknięciu. Być może kierowca wrócił tylko do sklepowej kasy, bo zostawił kartę płatniczą? Nie znamy także dokładnego wyposażenia auta. Są samochody, nawet kilkuletnie, które pozwalają na używanie klimatyzacji przy wyłączonym zapłonie. Najważniejsze z punktu widzenia prawa jest to, że to MY będziemy musieli udowodnić, że działaliśmy w stanie wyższej konieczności. Zdarza się, że właściciel auta po heroicznym działaniu osoby trzeciej, podaje ją do sądu za… zniszczenie mienia. Niestety prawo zna i takie przypadki. 

Z drugiej jednak strony, jeśli mamy uzasadnione podejrzenie, że dziecko pozostaje zamknięte w kabinie przez dłuższy czas, nie ma nad czym się zastanawiać. Trzeba reagować. 

Będzie ustawa o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowejBędzie ustawa o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowejMikołaj Frączak

Kontakt z ochroną lub numerem 112

Większość tego typu przypadków zdarza się na parkingach przy sklepach. W takiej sytuacji można poprosić o pomoc ochronę, by wywołała właściciela za pomocą głośników, podając np. numer rejestracyjny samochodu. Po drugie warto zadzwonić na numer 112 i dokładnie opowiedzieć o zagrożeniu podając okoliczności i miejsce. Z naszego punktu widzenia najlepiej, jeśli to policjant wybije szybę. Ale nie zawsze możemy mieć na tyle czasu. Czasem trzeba przejąć sprawy w swoje ręce.

Wtedy dobrze, jeśli mamy świadków, którzy potwierdzą, że nasz czyn nie wynika ze skłonności do wandalizmu, ale był reakcją na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. 

Jak wybić szybę w samochodzie

Jeśli mamy pewność, że to my musimy uwolnić dziecko z rozgrzanego auta, pamiętajmy, że nie wolno wybijać szyby nieosłoniętą ręką czy łokciem. Efektowne sceny zostawmy scenarzystom Hollywood. 

Najlepiej jest uderzyć w szybę boczną, która nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie malucha. 

Nie daj się ponieść emocjom

Nie od dzisiaj wiadomo, że emocje są złym doradcą. Z drugiej strony w działaniach ratowniczych liczy się każda minuta. Mimo tego nigdy nie działajmy pod wpływem impulsu. Dajmy sobie chwilę na analizę sytuacji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!