Dwójka małych dzieci w rozgrzanym aucie. Śmiertelna pułapka przed Dworcem Centralnym

Szybka reakcja policji i wybita boczna szyba. Policja otrzymała informację o pozostawieniu dwóch chłopców w wieku 3 oraz 5 lat w rozgrzanym samochodzie przed dworcem centralnym. Reakcja stróżów prawa była natychmiastowa. Gdyby nie zawiadomienie przypadkowego świadka mogło dojść do tragedii.

Dwójka małych dzieci w rozgrzanym aucie. Śmiertelna pułapka przed Dworcem Centralnym
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 czerwca 2022

Dzieci w rozgrzanym samochodzie

Policjanci, którzy otrzymali zgłoszenie o dwóch chłopcach zamkniętych w rozgrzanym samochodzie, podjęli błyskawiczną interwencję. Z relacji świadka wynikało, że na parkingu przy dworcu stoi szczelnie zamknięty ford, w którym znajdują się małe dzieci. Wszystkie okna były pozamykane, a temperatura w słońcu przekraczała 40 stopni Celsjusza. To oznacza, że w kabinie auta była ona znacznie wyższa. W takich warunkach organizm dziecka szybko się odwadnia i słabnie. Nie tak dawno, w Szczecinie, z tego powodu życie straciło 1,5 roczne dziecko.

Powiadomienie policji o dzieciach pozostawionych w samochodzie

Jak przyznaje w swojej relacji policja „gdyby nie reakcja przypadkowego świadka i błyskawiczna interwencja policjantów mogłoby dojść do tragedii”. Policjanci przybiegli we wskazane miejsce. Wewnątrz auta faktycznie, na tylnym siedzeniu znajdowało się dwóch chłopców. Młodszy był zapięty w foteliku. Mali pasażerowie byli rozpaleni, z trudem przychodziło im otwieranie oczu. Do tego doszły problemy z oddychaniem.

Mundurowi wybili szybę w drzwiach i dostali się do wnętrza samochodu, który mógł stać się dla chłopców śmiertelną pułapką. Dzieciom natychmiast została podana woda oraz udzielona pomoc przedmedyczna. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia ratunkowego. 

Dzieci w samochodzie w upalny dzień

Równolegle do czynności ratowniczych, drugi patrol rozpoczął analizę nagrań z dworcowego monitoringu, by jak najszybciej odnaleźć rodziców. Jak ustaliła policja przyjechali na dworzec po znajomych, a dzieci zostały według zeznań pozostawione tylko na chwilę.

Jaka kara za pozostawienie dzieci w rozgrzanym aucie?

Za tak nieodpowiedzialne zachowanie opiekunów prawnych dzieci kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności” – informuje policja. Jednocześnie apeluje do wszystkich, by zwracali uwagę na podobne sytuacje. Szybka reakcja może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Więcej o postępowaniu w takiej sytuacji pisaliśmy niedawno w Dzienniku Prawnym w tym artykule. 

Czy można wybić szybę w cudzym aucie, jeśli zamknięte jest w nim dziecko?Czy można wybić szybę w cudzym aucie, jeśli zamknięte jest w nim dziecko?Mikołaj Frączak

Zdjęcie ilustracyjne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!