Stan epidemii się skończył, a oni nadal handlowali fałszywymi certyfikatami covid-19

Albo mieli dar przekonywania, albo trafiali na wyjątkowo łatwowiernych "klientów". Wystawiali certyfikaty szczepień w zamian za korzyści majątkowe. 

Stan epidemii się skończył, a oni nadal handlowali fałszywymi certyfikatami covid-19
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 czerwca 2022

Tak działała grupa przestępcza

Na terenie Warszawy i innych miejscowości w kraju działały zorganizowane grupy przestępcze. Jedna obracała znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych, druga — powoływała się na wpływy i pośredniczyła w uzyskaniu certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko Covid-19. 

Czy wiesz za co i komu płacisz?Czy wiesz za co i komu płacisz?Monika Świetlińska

- W rzeczywistości takich szczepień nie przeprowadzano. Za wystawiane certyfikaty członkowie grupy otrzymywali korzyści majątkowe i uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu. Z ustaleń postępowania wynika, że co najmniej kilkunastokrotnie zajmowali się pośrednictwem w uzyskaniu poświadczenia przez funkcjonariusza publicznego nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko Covid-19, podczas gdy w rzeczywistości takich szczepień nie przeprowadzano oraz poświadczaniem nieprawdy - przekazuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. powoływania się na wpływy i podejmowania się pośrednictwa w uzyskaniu przez inne osoby poświadczenia przez funkcjonariusza publicznego nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko Covid-19 kwalifikowane z art. 230 § 1 kk.

- Wśród zatrzymanych jest również lekarz, któremu prokurator przestawił zarzut poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko Covid-19 kwalifikowane z art. 271 § 1 kk. — przekazuje dalej prokuratura.

Dwójka małych dzieci w rozgrzanym aucie. Śmiertelna pułapka przed Dworcem CentralnymDwójka małych dzieci w rozgrzanym aucie. Śmiertelna pułapka przed Dworcem CentralnymMichał Górecki

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

11 osób w areszcie

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec 11 podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 i 3 miesięcy. Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydani paszportu - informuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!