fb

Niewybuch na prywatnej posesji. Co zrobić w takiej sytuacji?

Prace polowe, budowa domu, wykop pod kanalizację, czy wodociąg – jest wiele sytuacji, w których w dalszym ciągu można przypadkowo odnaleźć niebezpieczną pamiątkę po drugiej wojnie światowej. Co robić, jeśli znajdziemy niewybuch na prywatnej posesji?

Niewybuch na prywatnej posesji. Co zrobić w takiej sytuacji?
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 czerwca 2022

Niewybuch na prywatnej posesji

Praktycznie na całym obszarze Polski, w wielu miejscach spoczywają pod ziemią niewybuchy. W ostatnim czasie np. policjanci ze Strzelina (Dolnośląskie) dość często otrzymują zgłoszenia o kolejnych niebezpiecznych artefaktach z lat czterdziestych XX wieku. Jak relacjonują tamtejsi funkcjonariusze, informacje na temat niewybuchów napływają m.in. od rolników, grzybiarzy oraz robotników wykonujących prace ziemne. Biorąc pod uwagę skalę działań wojennych w latach 1939-1945 podobne znalezisko może stać się udziałem każdego, i w każdym zakątku naszego kraju.

Ostatnie takie odkrycie zostało odnotowane przez policjantów ze Strzelina w miniony piątek. Okazało się, że tym razem był to pocisk artyleryjski mierzący 25 centymetrów. Jak zwykle w podobnych sytuacjach konieczna była interwencja saperów.

Hobby w konflikcie z prawem. Poszukiwacz skarbów z zarzutamiHobby w konflikcie z prawem. Poszukiwacz skarbów z zarzutamiAnna Malinowska

Znalazłem niewybuch – co robić?

Po pierwsze nie wolno w żadnym wypadku dotykać lub przenosić tego typu znalezisk. Czasem niewielkie poruszenie niewybuchu może doprowadzić do eksplozji. Policja apeluje, by w każdej takiej sytuacji powiadomić dyżurnego najbliższej komendy policji, a miejsce znaleziska oznaczyć do momentu przybycia mundurowych.

Za nieodpowiedzialne należy uznać m.in. „przerzucanie” niewybuchu na sąsiednią posesję (by pozbyć się kłopotu) lub wrzucanie go do stawu lub rowu

Znalezienie niewybuchu – jakie informacje przekazać policji?

Jeżeli znajdziemy niewybuch koniecznie zadzwońmy na numer alarmowy 112. W informacji koniecznie należy przekazać dokładny opis przedmiotu np. jego długość i średnicę, a także przedstawić dokładną lokalizację znaleziska. 

Korzystając z telefonu komórkowego z GPS można przekazać także współrzędne geograficzne. To ważne szczególnie w sytuacji, w której do znalezienia niewybuchu doszło na dużej przestrzeni, np. w lesie. Dyspozytor numeru 112 poprosi nasz także nasze dane lub innej osoby, która fizycznie wskaże miejsce lokalizacji niebezpiecznych materiałów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!