Niewybuch na prywatnej posesji. Co zrobić w takiej sytuacji?
Prace polowe, budowa domu, wykop pod kanalizację, czy wodociąg – jest wiele sytuacji, w których w dalszym ciągu można przypadkowo odnaleźć niebezpieczną pamiątkę po drugiej wojnie światowej. Co robić, jeśli znajdziemy niewybuch na prywatnej posesji?
- Michał Górecki
- /
- 22 czerwca 2022
Niewybuch na prywatnej posesji
Praktycznie na całym obszarze Polski, w wielu miejscach spoczywają pod ziemią niewybuchy. W ostatnim czasie np. policjanci ze Strzelina (Dolnośląskie) dość często otrzymują zgłoszenia o kolejnych niebezpiecznych artefaktach z lat czterdziestych XX wieku. Jak relacjonują tamtejsi funkcjonariusze, informacje na temat niewybuchów napływają m.in. od rolników, grzybiarzy oraz robotników wykonujących prace ziemne. Biorąc pod uwagę skalę działań wojennych w latach 1939-1945 podobne znalezisko może stać się udziałem każdego, i w każdym zakątku naszego kraju.
Ostatnie takie odkrycie zostało odnotowane przez policjantów ze Strzelina w miniony piątek. Okazało się, że tym razem był to pocisk artyleryjski mierzący 25 centymetrów. Jak zwykle w podobnych sytuacjach konieczna była interwencja saperów.
Hobby w konflikcie z prawem. Poszukiwacz skarbów z zarzutamiAnna Malinowska
Znalazłem niewybuch – co robić?
Po pierwsze nie wolno w żadnym wypadku dotykać lub przenosić tego typu znalezisk. Czasem niewielkie poruszenie niewybuchu może doprowadzić do eksplozji. Policja apeluje, by w każdej takiej sytuacji powiadomić dyżurnego najbliższej komendy policji, a miejsce znaleziska oznaczyć do momentu przybycia mundurowych.
Za nieodpowiedzialne należy uznać m.in. „przerzucanie” niewybuchu na sąsiednią posesję (by pozbyć się kłopotu) lub wrzucanie go do stawu lub rowu
Znalezienie niewybuchu – jakie informacje przekazać policji?
Jeżeli znajdziemy niewybuch koniecznie zadzwońmy na numer alarmowy 112. W informacji koniecznie należy przekazać dokładny opis przedmiotu np. jego długość i średnicę, a także przedstawić dokładną lokalizację znaleziska.
Korzystając z telefonu komórkowego z GPS można przekazać także współrzędne geograficzne. To ważne szczególnie w sytuacji, w której do znalezienia niewybuchu doszło na dużej przestrzeni, np. w lesie. Dyspozytor numeru 112 poprosi nasz także nasze dane lub innej osoby, która fizycznie wskaże miejsce lokalizacji niebezpiecznych materiałów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.