Oszustwa przy zakupie węgla z PGG

Wykorzystywali dane byłych klientów, by zakupić więcej węgla z PGG. Cztery osoby powiązane z jednym z małopolskich składów węgla wpadły w ręce policji, zakładając fałszywe konta w internetowym sklepie Polskiej Grupy Górniczej.

Oszustwa przy zakupie węgla z PGG
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 czerwca 2022

Jak oszukują na węglu?

Mechanizm działania podejrzanych o oszustwa był prosty. W pierwszej kolejności zakładali fałszywe konta w internetowym sklepie PGG. Po finalizacji transakcji odbierali opał, używając do tego celu sfałszowanych pełnomocnictw. W ocenie policji w ten sposób kupili co najmniej kilkaset ton węgla.

Jak PGG odkryło oszustwo?

PGG już wcześniej deklarowało, że prowadzi dokładne kontrole procesu sprzedaży węgla realizowanej drogą elektroniczną. Podejrzenia pojawiły się, gdy jedna firma, w stosunkowo niedługim czasie dokonała odbioru sporych partii opału dla różnych dla klientów detalicznych. Sprawą zajęli się policjanci z województwa śląskiego. Trop poprowadził ich do jednego ze składów opału działającego na terenie Małopolski. 

Policja zatrzymała właściciela składu oraz kierowcę, który przyjechał po odbiór węgla. Następnie w ich ręce wpadło dwóch kolejnych pracowników tej firmy. 

PGG S.A. walczy z botami wykorzystywanymi do zakupu węgla przez internetPGG S.A. walczy z botami wykorzystywanymi do zakupu węgla przez internetMikołaj Frączak


Wykorzystanie danych byłych klientów

Śledczy zabezpieczyli dokumentację związaną z zakupem węgla oraz sprzęt komputerowy małopolskiego przedsiębiorcy. Ustalono, że podejrzani używali do transakcji danych osobowych byłych klientów. Dodatkowo podrabiali pełnomocnictwa uprawniające do odbioru opału. 

Wiadomo również, że pracownicy składu węgla wyłudzali od byłych klientów dokumentacje z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Była ona kolejnym wymogiem, niezbędnym do odbioru węgla z PGG. 

PGG walczy z botami

Niedawno w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o stanowisku PGG ws. rzekomego wykorzystania internetowych botów do zakupu węgla. Spółka oświadczyła, że stosuje mechanizmy chroniące przed procederem automatycznego zakupu opału realizowanego przed odpowiednie algorytmy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!