fb

Próbował zapłacić banknotem z napisem „souvenir”. Grozi mu 8 lat więzienia

Głupi żart, czy prymitywna próba oszustwa? 61-latek z Dolnego Śląska w jednym ze sklepów w Lubaniu próbował zapłacić za towar imitacją banknotu o nominale 200 złotych. Co ciekawe w jego dolnym rogu znajdował się wyraźny napis „SOUVENIR” oraz adnotacja, że nie jest to środek płatniczy. 

Próbował zapłacić banknotem z napisem „souvenir”. Grozi mu 8 lat więzienia
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 października 2021

Banknoty-zabawki nie są środkiem płatniczym!

Banknoty z napisem souvenir często można znaleźć np. w sklepach z pamiątkami lub w zestawach zabawek dla dzieci. Przez to, że są wyraźnie oznaczone, same w sobie nie są niczym złym. Chyba, że trafią w ręce nieodpowiedzialnych osób, które mimo ewidentnych różnic między oryginałem a imitacją, próbują taki „gadżet” wprowadzić do obrotu.

Fikcyjne szczepienia przeciw COVID-19 i zaświadczenia. Policja namierzyła oszustaFikcyjne szczepienia przeciw COVID-19 i zaświadczenia. Policja namierzyła oszustaAnna Malinowska

Próba transakcji banknotem zabawką

Dokładnie taka sytuacja przydarzyła się w jednym z marketów w Lubaniu (Dolnośląskie). Niedawno policja otrzymała zgłoszenie, że mężczyzna, który zrobił zakupy, chciał zapłacić za nie fałszywym banknotem o nominale 200 złotych, po czym uciekł od kasy. Policjantom szybko udało się namierzyć klienta, który kilka minut wcześniej podobnej „sztuczki” próbował w pobliskim kiosku. 

Zarzut usiłowania oszustwa 

61-latek został zatrzymany przez policję, która zabezpieczyła trefne banknoty. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania oszustwa „poprzez osiągnięcie korzyści majątkowej doprowadzając inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem”. Tego typu przestępstwo jest zagrożone karą więzienia do 8 lat. O tym zdecyduje jednak sąd. 

ZDJĘCIE: Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!