Fikcyjne szczepienia przeciw COVID-19 i zaświadczenia. Policja namierzyła oszusta

Policjanci ze Wschowy (Lubuskie) wspólnie z kolegami z Gorzowa Wielkopolskiego namierzyli młodego mężczyznę, który oferował pomoc w organizacji szybkich szczepień przeciw COVID-19 wraz ze stosownymi zaświadczeniami. Jego działanie okazało się fikcją, a jego celem było wyłudzenie pieniędzy od potencjalnych „klientów”.

Fikcyjne szczepienia przeciw COVID-19 i zaświadczenia. Policja namierzyła oszusta
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 października 2021

Fikcyjne szczepienia w internecie 

20-latek w internecie oferował szybką pomoc w zorganizowaniu szczepienia przeciw COVID-19 oraz załatwieniu związanych z nimi zaświadczeń. Swoją działalność rozpoczął na początku roku, kiedy osoby chcący się zaszczepić musiały odczekać sporo czasu w kolejce. Jak ustaliła policja, oferta młodego mężczyzny była całkowicie fikcyjna. Osoba ta wcale nie zamierzała wywiązać się z obietnic składanych w sieci. 

Jak się chronić przed kradzieżą katalizatora? Co z ubezpieczeniem?Jak się chronić przed kradzieżą katalizatora? Co z ubezpieczeniem?Michał Górecki

Oszustwo na szczepionkę

Policjanci podczas monitorowania internetu natrafili na ogłoszenie osoby prywatnej, które od początku wydawało się podejrzane. Jego przedmiotem było „zorganizowanie” szczepienia przeciw COVID-19 bez konieczności oczekiwania na swój termin. Mieszkaniec gminy Szlichtyngowa koło Wschowy swój anons opatrzył zdjęciem z fiolką preparatu oraz informacją, że więcej szczegółów można poznać kontaktując się z nim w wiadomości prywatnej. 

Ogłoszenie zostało opublikowane w pierwszym kwartale 2021 roku. Wówczas oczekiwanie na szczepienie sięgało kilku miesięcy, a możliwość rejestracji była otwierana dla kolejnych roczników sukcesywnie w miarę dostaw preparatów od zagranicznych producentów. Obowiązywała wówczas zasada – najpierw seniorzy, później kolejne, młodsze roczniki. 

Zarzuty w związku z ogłoszeniem w internecie

Materiał, który zebrali funkcjonariusze z województwa lubuskiego pozwolił na ustalenie personaliów ogłoszeniodawcy. Młody mężczyzna przyznał się do zarzutu usiłowania oszustwa w związku z wprowadzaniem w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z pomocy, jaką oferował w internecie.

Zdjęcie ilustracyjne

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!