fb

Fikcyjne szczepienia przeciw COVID-19 i zaświadczenia. Policja namierzyła oszusta

Policjanci ze Wschowy (Lubuskie) wspólnie z kolegami z Gorzowa Wielkopolskiego namierzyli młodego mężczyznę, który oferował pomoc w organizacji szybkich szczepień przeciw COVID-19 wraz ze stosownymi zaświadczeniami. Jego działanie okazało się fikcją, a jego celem było wyłudzenie pieniędzy od potencjalnych „klientów”.

Fikcyjne szczepienia przeciw COVID-19 i zaświadczenia. Policja namierzyła oszusta
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 października 2021

Fikcyjne szczepienia w internecie 

20-latek w internecie oferował szybką pomoc w zorganizowaniu szczepienia przeciw COVID-19 oraz załatwieniu związanych z nimi zaświadczeń. Swoją działalność rozpoczął na początku roku, kiedy osoby chcący się zaszczepić musiały odczekać sporo czasu w kolejce. Jak ustaliła policja, oferta młodego mężczyzny była całkowicie fikcyjna. Osoba ta wcale nie zamierzała wywiązać się z obietnic składanych w sieci. 

Jak się chronić przed kradzieżą katalizatora? Co z ubezpieczeniem?Jak się chronić przed kradzieżą katalizatora? Co z ubezpieczeniem?Michał Górecki

Oszustwo na szczepionkę

Policjanci podczas monitorowania internetu natrafili na ogłoszenie osoby prywatnej, które od początku wydawało się podejrzane. Jego przedmiotem było „zorganizowanie” szczepienia przeciw COVID-19 bez konieczności oczekiwania na swój termin. Mieszkaniec gminy Szlichtyngowa koło Wschowy swój anons opatrzył zdjęciem z fiolką preparatu oraz informacją, że więcej szczegółów można poznać kontaktując się z nim w wiadomości prywatnej. 

Ogłoszenie zostało opublikowane w pierwszym kwartale 2021 roku. Wówczas oczekiwanie na szczepienie sięgało kilku miesięcy, a możliwość rejestracji była otwierana dla kolejnych roczników sukcesywnie w miarę dostaw preparatów od zagranicznych producentów. Obowiązywała wówczas zasada – najpierw seniorzy, później kolejne, młodsze roczniki. 

Zarzuty w związku z ogłoszeniem w internecie

Materiał, który zebrali funkcjonariusze z województwa lubuskiego pozwolił na ustalenie personaliów ogłoszeniodawcy. Młody mężczyzna przyznał się do zarzutu usiłowania oszustwa w związku z wprowadzaniem w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z pomocy, jaką oferował w internecie.

Zdjęcie ilustracyjne

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!