Zniszczone banknoty wymienisz za pośrednictwem… kuriera

Są różne sytuacje, w wyniku których banknoty zostają zniszczone. Do tej pory ich wymiana była możliwa w dowolnym banku w naszym kraju. Teraz Narodowy Bank Polski poszedł krok dalej i umożliwił wymianę zniszczonej gotówki za pośrednictwem przesyłki pocztowej lub kuriera. Są jednak pewne ograniczenia.

Zniszczone banknoty wymienisz za pośrednictwem… kuriera
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 listopada 2020

Gdzie wymienić zniszczone banknoty

Ostatnie zarządzenia Prezesa NBP w sprawie wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów zostały wydane w 2013 roku i umożliwiały one wyłącznie wymianę „gotówki po przejściach” w kasie dowolnego banku, który prowadzi swoją działalność w Polsce. We wrześniu 2020 roku bank centralny wprowadził jednak pewne zmiany do regulacji zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które z powodu zużycia lub znacznego uszkodzenia, przestają być prawnym środkiem płatniczym. Od jesieni, każda osoba fizyczna może przesłać wniosek wraz z banknotami podlegającymi wymianie za pośrednictwem poczty lub kuriera do centrali Narodowego Banku Polskiego.

Jak wymienić banknoty przesyłką kurierską lub pocztową?

Zużyte lub uszkodzone banknoty podlegające wymianie należy przesłać pod adres Centrali NBP na adres: ul. Świętokrzyska 11/21; 00-919 Warszawa. Obowiązkowo do gotówki należy załączyć wypełniony formularz wniosku znajdujący się pod tym linkiem. Należy tam wpisać m.in. swoje dane osobowe, numer rachunku, a także opisać okoliczności, w jakich znaki pieniężne zostały zniszczone.  Pamiętajmy, że łączna wartość banknotów podlegających wymianie tą drogą nie może przekroczyć 2000 złotych.

Równowartość zniszczonej gotówki zostanie przekazana przelewem na numer rachunku wskazany we wniosku. Nie ma możliwości odesłania osobie fizycznej banknotów drogą pocztową.

Masz zniszczony banknot? Możesz go wymienićMasz zniszczony banknot? Możesz go wymienić Michał Górecki

Zasady wymiany zniszczonych banknotów

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NBP wymianie podlegają banknoty, pod warunkiem, że  w jednym kawałku zachowało się więcej niż 45 procent jego pierwotnej powierzchni i istnieje możliwość rozpoznania jego nominału.

Nie jest jednak tak, że za „połówkę” banknotu o nominale 100 zł otrzymamy właśnie taką sumę. Przepisy wskazują, że banknot, który zachował się w części od 45 do 75 procent pierwotnej powierzchni, może zostać wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. To oznacza, że w opisywanym przykładzie otrzymamy zwrot w wysokości 50 złotych,

Zwrot pełnej wartości nominalnej jest możliwy w przypadku banknotów, które zachowały się w przynajmniej 75 procentach. To samo dotyczy banknotów, przerwanych, naddartych, poplamionych etc.

Czy można wymienić zniszczone monety?

Jak napisano na stronie NBP -  „Ogólna zasada odnosząca się do zniszczonych lub zużytych monet jest taka, że wymianie podlegają monety, oraz ich elementy (rdzeń i pierścień), które mają uszkodzenia typu mechanicznego”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!