Udzielali pożyczek – przejęli 44 nieruchomości

Nawet 44 nieruchomości o łącznej wartości kilkunastu milionów złotych przejęli członkowie grupy, która w latach 2010-2015 udzielała wysoko oprocentowanych pożyczek dla osób znajdujących się w fatalnej sytuacji ekonomicznej. Sprawa utraty domu czy mieszkania była przesądzona już na etapie podpisania umowy. Teraz policjanci zatrzymali kilkunastu podejrzanych o udział w procederze.

Udzielali pożyczek – przejęli 44 nieruchomości
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 listopada 2020

Niebezpieczne pożyczki od osób prywatnych

Jak informuje policja, z ustaleń wynika, że na celowniku podejrzanych znalazły się osoby, które już wcześniej popadły w finansowe kłopoty i nie były w stanie spłacać swoich zobowiązań zaciągniętych w instytucjach finansowych. Mechanizm był prosty. W prasie pojawiły się ogłoszenia, w których  proponowano wysokie pożyczki gotówkowe z krótkim okresem spłaty. Zabezpieczeniem miały być nieruchomości pożyczkobiorców. W tym przypadku udzielającym „wsparcia” były osoby prywatne, które pożyczały poszkodowanym od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych na czas od kilku miesięcy do jednego roku. Faktem jest, że wartość nieruchomości wciągniętych pod zastaw kilkukrotnie przewyższała zaciągnięte zobowiązania.

Zatajone prowizje w umowach pożyczki

Poszkodowani, na krótko po podpisaniu umowy odkrywali, że oprócz spłaty pożyczki pojawiły się zatajone przed nimi prowizje w wysokości sięgającej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pułapka była zastawiana więc w taki sposób, aby od początku spłata zobowiązań była trudna do udźwignięcia. Tymczasem w umowie pojawiał się zapis, że przy braku spłaty, pożyczkodawca natychmiast kieruje sprawę do sądu o przejęcie zastawionej nieruchomości.

Zatrzymania osób podejrzanych o lichwę

Sprawa może okazać się rozwojowa. Już w lutym 2019 roku funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 5 osób. Łódzka prokuratura postawiła im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się lichwą oraz oszustwami. Ostatnio, również w Łodzi zatrzymano 6 kolejnych osób. Obecnie sprawa jest wyjaśniana przez prokuratorów Gdańsku. Wiadomo, że grupa działała prawie na terenie całego kraju. Jak informuje policja, zatrzymanym „przedstawiono zarzuty dotyczące wyzysku kontrahenta (lichwa) i oszustw, dodatkowo 4 osobom zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Decyzją sądu 3 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych”.

Dokładnie czytaj umowę pożyczki

Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, należy bardzo ostrożnie podchodzić do „okazyjnych” pożyczek. Warto dokładnie przeczytać umowę i pytać o szczegóły. W razie niewyjaśnienia jakichkolwiek wątpliwości, należy jak najszybciej odstąpić od takiej pożyczki. Jak pokazuje powyższy przykład, może się okazać, że osoba pożyczająca nam pieniądze wcale nie liczy na spłatę zobowiązań, a jej podstawowym celem jest przejęcie nieruchomości, która jest często dorobkiem całego życia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!