Czy będą zmiany w fakturach uproszczonych? Jest decyzja Ministerstwa Finansów w tej sprawie
Zakończono konsultacje podatkowe dotyczące ewentualnych zmian w zakresie uznania paragonów fiskalnych za faktury uproszczone. Jaką decyzję podjęto?

- Jan Wróblewski
- /
- 25 listopada 2020
Faktura uproszczona. Czym jest?
Za podstawowy dokument potwierdzający zawarcie transakcji, a jednocześnie dowodem księgowym, który uprawnia do odliczenia podatku VAT i jest podstawą do wykazania sprzedaży, jest faktura VAT. Zarówno ustawa o VAT, jak i rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur, określają jaki zakres danych musi zawierać faktura VAT w danych przypadkach. Przewidziano również sytuacje, w której podatnik może wystawić tzw. fakturę uproszczoną.
Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT w przypadku gdy:
kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł albo 100 euro (jeżeli kwota ta określona jest w euro)
faktura zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku
Podatnik może wystawić fakturę uproszczoną. Wspomniane uproszczenie polega na tym, że taka faktura nie musi zawierać:
imienia i nazwiska lub nazwy nabywcy towarów lub usług oraz jego adresu
miary i ilości dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług
ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku
wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku
stawki podatku
sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku
kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku
Jakie dane musi zawierać faktura uproszczona?
Faktura uproszczona musi zawierać:
datę jej wystawienia
numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę
numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku
numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi;
data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, jeżeli została określona i różni się od daty wystawienia faktury;
nazwa (rodzaj) towaru lub usługi;
kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym także w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, jeżeli nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
kwotę należności ogółem.
Konsultacje Ministerstwa Finansów w sprawie faktur uproszczonych
Konsultacje podatkowe dotyczyły ewentualnych zmian w zakresie paragonów fiskalnych za faktury uproszczone. Były one również przyczyną dialogu, który wywiązał się z biznesem, oraz formą wyjścia naprzeciw postulatom, które były zgłaszane przez organizacje branżowe. Aktualnie w Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne, dzięki którym podatnicy nie będą już zmuszeni do niewykazywania odrębnie w nowym JPK_VAT podstawy opodatkowania, oraz podatku należnego, który wynika z paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone do dnia 30 czerwca 2021 r.
Dlaczego proponowane zmiany nie będą procedowane?
Dnia 23 listopada 2020 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło swoją decyzję dotycząca zmian w sprawie uproszczonych faktur. Zgodnie z nią nie będą one procedowane. Dla podatników oznacza to, że są oni zobowiązani stosować zasady, które zostały przedstawione przez resort w ramach ostatnich objaśnień podatkowych.
„Po analizie uwag spływających w ramach konsultacji zdecydowano o dalszym nieprocedowaniu proponowanych zmian w fakturach uproszczonych. W konsekwencji należy stosować w tym zakresie Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów” – możemy przeczytać w informacji opublikowanej przez resort finansów.
Jakie objaśnienia podatkowe należy stosować?
Decyzja resortu o nieprocedowaniu zmian w fakturach uproszczonych oznacza, że należy się stosować do poprzednich objaśnień podatkowych. Według nich do 31 grudnia 2020 r. paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone nie będą musiały być wykazywane w nowym JPK_VAT (deklaracja + ewidencja) odrębnie. By móc skorzystać z takiego rozwiązania, musimy w tym okresie, czyli do końca 2020 r. ująć zarówno wartość sprzedaży netto, jak i wysokość podatku należnego wynikającego ze zbiorczych informacji z ewidencji sprzedaży.
„Natomiast od 1 stycznia 2021 r. wszyscy podatnicy wykazują odrębnie w nowym JPK_VAT (deklaracja + ewidencja) paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone. Należy również wskazać, iż w ramach nowego JPK_VAT ustawodawca wprowadził nowe oznaczenia, których obowiązek stosowania dla niektórych kategorii dostaw i usług wynika z rozporządzenia JPK_VAT”- możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.