Nie będzie nowych opłat cukrowych na produkty

Słodkości — któż ich nie kocha? Cukier znajduje się dziś nie tylko w przekąskach (ciastkach, czekoladach, batonach itp.), jest także bardzo ważnym składnikiem ciast. Dodawany jest również do napojów (soków, gazowanych, kawy i herbaty). Znaleźć można go też w składzie wielu produktów spożywczych. Często wymieniany jest na pierwszym miejscu.

Nie będzie nowych opłat cukrowych na produkty
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 26 stycznia 2023

Czy można spodziewać się wprowadzenia nowych, wyższych opłat cukrowych? Kiedy wejdą w życie? Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami na ten temat przekazanymi między innymi przez Ministerstwo Finansów.

Opłata cukrowa — czy obejmie nowe produkty?

Z opłatą cukrową do czynienia mamy od 1 stycznia 2021 roku — od tego dnia jest jedną ze składowych ceny produktu.

Bardzo często zdarza się, że w miarę upływu czasu do ustaw wprowadzane są zmiany i uszczelnienia, do listy artykułów objętych opłatą cukrową dodawane są nowe produkty lub zmieniana jest kwota podatku.

Te produkty napędzają inflację. Drób, masło i cukier z rekordem!Te produkty napędzają inflację. Drób, masło i cukier z rekordem!Martyna Kowalska

Przedsiębiorcy zastanawiali się, czy w roku 2023 nastąpi kolejny wzrost cen ze względu na pojawienie się kolejnych opłat cukrowych (nazywanych także podatkiem cukrowym). Dziś już wiadomo: taką opłatą nie zostaną objęte nowe artykuły spożywcze, nie będzie więc w najbliższym czasie zmian cen z tego powodu.

Ustanowienie podatku cukrowego miało na celu wprowadzenie zmian w wyborach żywieniowych mieszkańców naszego kraju. Dzięki niemu powinna wzrosnąć świadomość związana z ilością dodawania cukru między innymi do napojów gazowanych. Wdrożenie dobrych nawyków żywieniowych pozwoli na zachowanie zdrowia.

Jakich produktów nie obejmuje opłata cukrowa?

Opłata cukrowa nie dotyczy soków (100%), a także produktów do picia i roztworów węglowodanowo- elektrolitowych, w których znajduje się 20% cukru i nie więcej niż 5 g cukru w 100 ml. 

Wyłączone spod opłat są także wyroby medyczne i suplementy diety, artykuły do karmienia niemowląt, produkty objęte akcyzą i artykuły, w których jednym ze składników jest mleko lub przetwory mleczne.

10 kg cukru na osobę? Czy sklep może ograniczać liczbę towarów sprzedawanych dla jednej osoby?10 kg cukru na osobę? Czy sklep może ograniczać liczbę towarów sprzedawanych dla jednej osoby?Martyna Kowalska

Jak widać, w najbliższym czasie nie należy obawiać się, że  pojawią się nowe i większe opłaty cukrowe. Nie oznacza to, że ceny produktów nie wzrosną.  Niestety nastąpią podwyżki naprawdę wielu artykułów z powodu inflacji. Czynnikiem generującym podwyżki są także ciągle rosnące koszty produktów i prowadzenia działalności gospodarczej, czyli na przykład prądu, wody i innych niezbędnych opłat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!