Kiedy dostanę dodatek węglowy? Jest poślizg
Rada Ministrów kolejny raz znowelizowała ustawę o tzw. dodatku węglowym. Rząd zmiany uzasadnia sygnałami o ryzyku niewyrobienia się w ustawowym terminie z procedurą. Nowe termin rozliczenia dodatku węglowego to końcówka lutego 2023 roku.
- Joanna Gościńska
- /
- 30 stycznia 2023
Dodatek węglowy wypłacany także w 2023 roku
Nowelizacji poddano dokładnie przepis art. 2 ust. 11, określając, że dodatek węglowy wypłaca się w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę. Usunięto także zapis, że wnioski złożone do 30 października 2022 roku mają być wypłacone do 30 grudnia 2022 roku. Rząd uważa, że taka zmiana wpłynie pozytywnie na efektywność jednostek, które bezpośrednio obsługują obywateli.
Jak odzyskać skradzione pieniądze z konta bankowego?Joanna Gościńska
Nowelizacja ustawy, zdaniem Rady Ministrów, rozwiązuje także problem przeszacowania przez niektóre gminy kwoty potrzebnej na wypłatę dodatku węglowego. Według starych zasad, pieniądze na realizację świadczenia były przekazywane gminom przez wojewodę na podstawie wniosku w miesięcznych ratach. Nadpłata była rozliczana na poczet wypłaty w kolejnym miesiącu (poza grudniem, gdzie nadpłatę trzeba było przekazać do właściwego urzędu wojewódzkiego do 20 stycznia 2023 roku).
Rozliczenia do 28 lutego
Po nowelizacji, wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci mają do 1 i 15 dnia każdego miesiąca informować wojewodę o niewykorzystanych środkach. Ponadto zarządzający gminami w terminie wskazanym przez wojewodów muszę niewykorzystane pieniądze zwrócić. Nowe przepisy mówią także o rozliczeniu otrzymanych funduszy do 15 stycznia 2023 roku, chyba że środki zostały przekazane po 1 stycznia, wówczas termin rozliczenia przypada na 28 lutego 2023 roku.
Dodatkowe 4 mld zł na obsługę dodatku węglowego
Nowelizacje przepisów oraz wydłużenie terminów wypłaty świadczeń spowodowały także większy koszt obsługi tzw. dodatku węglowego. Przygotowując latem 2022 roku przepisy do ustawy, Rada Ministrów zaplanowała na ten cel przeznaczyć 11,5 mld złotych.
Nie będzie nowych opłat cukrowych na produktyMałgorzata Łaziuk
Po kolejnych nowelizacjach m.in. związanych z gospodarstwami domowymi mieszkającymi pod jednym dachem dołożono kolejne 2 mld złotych. Gdy okazało się, że świadczenia mają być wypłacane także i w 2023 roku, do 13,5 mld złotych rząd postanowił dołożyć jeszcze 2 mld. W sumie obsługa tzw. dodatku węglowego ma kosztować polskie państwo 15,5 mld złotych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.