W jaki sposób odzyskać pieniądze za wykonaną usługę?

Wykonałeś zlecenie/ zamówienie, a klient nie chce za wykonaną pracę zapłacić? Dla niejednego przedsiębiorcy taki scenariusz brzmi znajomo. Jak więc dochodzić swoich praw? Jakie dokumenty zawsze warto podpisać, aby w razie procesu, udowodnić swoją rację?

W jaki sposób odzyskać pieniądze za wykonaną usługę?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 27 stycznia 2023

Kontrahenci, którzy nie płacą

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą jednym z dość sporych problemów są niesolidni kontrahenci, którzy albo nie wykonują należycie powierzonego zlecenia, albo nie opłacają w umówionych terminach wykonanej pracy. Takie sytuacje zawsze wywołują stres, ale i przynoszą straty dla biznesu. Niestety, egzekwowanie należności, zawsze jest trudnym zadaniem, szczególnie jeśli umowa między podmiotami miała charakter ustny.

Jak odzyskać skradzione pieniądze z konta bankowego?Jak odzyskać skradzione pieniądze z konta bankowego?Joanna Gościńska

Co do zasady, umowa ustna jest wiążąca, chyba że w ustawie została przewidziana dla danego rodzaju umowy, pod rygorem nieważności, konkretna forma. Niemniej jednak zawsze warto ustalenia spisać, a następnie poświadczyć je własnym podpisem. Umowa pisemna po prostu ułatwia dochodzenie swoich praw przed sądem.

Czy sama faktura wystarczy?

Zaleca się podpisanie umowy, nawet jeśli wystawiamy faktury. Dlaczego? Bo faktura potwierdza wykonanie usługi, jej termin, a także tryb. Jest ona ponadto poświadczeniem zobowiązania dłużnika względem wierzyciela, wymuszając jednocześnie na zadłużonym uregulowanie należności.

Wystawienie faktury bez umowy naturalnie sprawia, że przy wkroczeniu na drogę postępowania sądowego, zleceniobiorcy o wiele trudniej będzie udowodnić otrzymanie zlecenia, co jednak nie ma wpływu na ważność samej czynności i obowiązku zapłaty.

Wystawiłem fakturę bez umowy – jak odzyskać pieniądze?

A co zrobić, gdy jest wystawiona faktura, nie ma umowy, a klient nie chce zapłacić? Oczywiście można skierować sprawę do sądu, ale ciężar przedstawienia dowodów potwierdzających zawarcie umowy niepisemnej spoczywa wyłącznie na wykonawcy usługi.

Czy stracę pieniądze z konta bankowego, jeśli wybuchnie wojna?Czy stracę pieniądze z konta bankowego, jeśli wybuchnie wojna?Monika Świetlińska

W związku z tym, podczas trwania procesu pomocne okazać się mogą: zeznania świadków, wszelka korespondencja (listy, e-maile, SMS-y, rozmowy w internetowych komunikatorach). Można także sięgnąć po nagrania z monitoringu, czy dowody wpłaty zaliczki.

Najpierw windykacja miękka

Nim jednak pójdziemy ze sprawą do sądu, warto na początku poddać dłużnika windykacji miękkiej, która z założenia nie powoduje nadwyrężenia stosunków pomiędzy klientem a zleceniobiorcą. Do tak zwanej windykacji polubownej zaliczamy m.in.: przypomnienie o zapłacie, wezwanie do zapłaty lub wpisanie do rejestru dłużników.

Jeżeli powyższe czynności nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, wówczas pozostaje nam wejście na drogę sądową.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!