Coraz chętniej trzymamy pieniądze w domu, nie w banku? Niekoniecznie

Czy Polacy i Polki coraz chętniej trzymają pieniądze w domach? Nie do końca. Choć społeczeństwo mocno podzieliło się na dwa obozy.

Coraz chętniej trzymamy pieniądze w domu, nie w banku? Niekoniecznie
  • Damian Jemioło
  • /
  • 30 stycznia 2023

35,6 mln kont bankowych

Według portalu Bankier.pl na koniec I kwartału 2022 r. banki w Polsce obsługiwały 35,6 mln rachunków typu ROR. I co ciekawe na 1. miejscu pod względem liczby kont osobistych było PKO BP i Inteligo, na 2. Bank Pekao S.A., na 3. Santander, 4. mBank, 5. ING Bank Śląski, a na 6. Bank Millennium. 

Eksperci wskazują jednak, że liczba 35,6 mln kont wskazuje na to, że klienci banków mają coraz częściej więcej niż 1 rachunek. Z czego to wynika? Z wygody, bezpieczeństwa, czasem też korzystania z różnych ofert promocyjnych oferowanych przez te instytucje.

Czy stracę pieniądze z konta bankowego, jeśli wybuchnie wojna?Czy stracę pieniądze z konta bankowego, jeśli wybuchnie wojna?Monika Świetlińska

Ponadto według badań przeprowadzonych na zlecenie Fiserv Polska 70% Polaków i Polek regularnie korzysta z płatności bezgotówkowych. A do tego trzeba mieć konto w banku, neobanku (np. Revolut) lub w jakimkolwiek fintechu. Jest jednak grupa, która z gotówką się nie rozstaje.

Co 5. Polak korzysta wyłącznie z gotówki

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego ok. 17% Polaków korzysta wyłącznie z gotówki. W social mediach możemy też natrafić na posty, które sugerują właśnie takie rozwiązanie, powołując się np. na omijanie prowizji za terminale płatnicze (te jednak dotykają przedsiębiorców, nie klientów), bezpieczeństwo w razie awarii systemów bankowych i kontrolę swoich pieniędzy.

W 2020 r. 46% wszystkich płatności realizowanych było gotówkowo, ale jak wskazują eksperci z NBP – liczba ta stale maleje na rzecz płatności cyfrowych. To z prostego powodu – wygody. Płatności za pośrednictwem kart, przelewów czy BLIKA są sprawne, szybkie, nie wymagają wydawania reszty, a w przypadku zakupów e-commerce często równoznaczne są z niższymi kosztami wysyłki.

Korzystanie z płatności gotówkowych wiąże się też z niechęcią do kart płatniczych, czy po prostu braku rachunku bankowego. W końcu nadal są Polacy i Polki, którzy ich nie mają. Głównie emeryci czy osoby nieletnie. 

BNP Paribas i Bank Pocztowy z karami za utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowychBNP Paribas i Bank Pocztowy z karami za utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowychJoanna Gościńska

Dlaczego niektórzy nie mają kont bankowych?

Narodowy Bank Polski postanowił zbadać, dlaczego niektórzy nie zakładają rachunków osobistych. 80% respondentów wskazało, że nie czuje takiej potrzeby. Z kolei 30% stwierdziło, że woli trzymać pieniądze w gotówce. 17% natomiast odpowiedziało, że brakuje im zaufania do instytucji finansowych.

I faktycznie – w pewnym stopniu jest to zrozumiałe. Dość powiedzieć, że banki często nie mają tyle gotówki, ile faktycznie znajduje się na kontach obywateli. Gdy chcemy jednorazowo wypłacić więcej niż 20 tys. zł – musimy złożyć zamówienie na gotówkę. Najczęściej dostaniemy ją po kilku dniach. 

Co więcej – eksperci finansowi coraz częściej mówią o cyfrowych walutach, w tym cyfrowym złotym. Wiele banków centralnych, takich jak np. Europejski Bank Centralny, zapowiedziały, że pracują nad cyfrową walutą. Kwestie tę analizuje też NBP. Choć nasz bank centralny ma w tym aspekcie pewne wątpliwości, a sam prezes Gapliński ceni sobie gotówkę. 

Cyfrowy pieniądz będzie jednak najpewniej nieunikniony i wkrótce w takiej formie emitowane będzie euro, amerykański dolar, rosyjski rubel czy chiński yuan. Wówczas osoby przywiązane do gotówki mogą spotkać „ciężkie czasy”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!