PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw

PGNiG Obrót Detaliczny obniżył cenę paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się na podstawie cennika „Gaz dla Biznesu”. Obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ponad 19% mniej.

PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 20 stycznia 2023

Każdy uprawniony skorzysta ze zniżki automatycznie 

Państwowa spółka informacje o obniżce ceny gazu dla małych i średnich firm przekazała w środę (18 stycznia). Na mniejsze stawki mogą liczyć klienci rozliczani na podstawie cennika „Gaz dla Biznesu” nr 9, który wprowadzono pomocą stosowanego w 2022 roku mechanizmu automatycznej obniżki. Niższa stawka dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie obowiązywać do 31 marca br. Skorzysta z niej  samoczynnie każdy uprawniony podmiot. 

Żłobki, szkoły i szpitale mają zamrożone ceny gazu

„PGNiG OD jako Spółka z Grupy ORLEN aktywnie reaguje na bieżące zmiany rynkowe, np. poprzez przygotowanie nowej oferty dla ciepłowni, wprowadzonej w I połowie stycznia 2023 r. To rozwiązanie, w 2023 roku zagwarantuje wytwórcom ciepła gaz po maksymalnej cenie 400 złotych za megawatogodzinę (MWh) za zamówiony wolumen i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych” – czytamy w komunikacie PGNiG.

Renta socjalna — komu przysługuje?Renta socjalna — komu przysługuje?Małgorzata Łaziuk

„Obok wdrożonej obniżki, będącej wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw – dzięki decyzjom rządu, poza pomocą z budżetu państwa, PKN ORLEN przekazuje część swoich zysków do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na poczet rekompensat dla firm handlujących gazem, w wyniku których 7 mln gospodarstw domowych w Polsce oraz 35 tysięcy podmiotów wrażliwych – jak szpitale, żłobki czy szkoły – obsługiwanych przez PGNiG OD mają dziś ochronę taryfową i zamrożone ceny gazu” – dodano w komunikacie.

Ceny gazu – działania URE

Kwestę obniżki cen za gaz dwa dni wcześniej poruszył także Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Wezwał on przedsiębiorców do obniżenia gazu w taryfach.  "W związku ze spadkiem cen gazu na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen gazu w taryfach. Takie wezwanie będziemy kierować do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz do odbiorców objętych taryfami i stosują ceny wyższe od aktualnych cen rynkowych" — zapowiedział cytowany we wpisie na Twitterze Rafał Gawin.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!