Świadczenia na dzieci - czy komornik może je zająć?
Bardzo często osoby, które zalegają ze spłatą zobowiązań pieniężnych zastanawiają się, jakie środki bank na wniosek komornika może zablokować, a których nie powinien. W dzisiejszym artykule wspominamy o tym, jakie czynności należy wykonać, kiedy blokadzie ulegną świadczenia na dzieci.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 18 stycznia 2023
Środki pieniężne na koncie osoby posiadającej nieuregulowane zobowiązania mogą zostać zablokowane w całości lub z możliwością wypłaty danej kwoty (w przypadku posiadania umowę o pracę). Dług pokryć mogą nieruchomości, ruchomości, a także zapłata za wykonaną pracę, renta czy emerytura.
Jakich świadczeń nie może zablokować komornik?
Zadaniem komornika jest odzyskanie długu. Nawet gdy środki pieniężne są zablokowane nadal jest możliwość kontaktu dłużnika z osobą, której jest on winien pieniądze oraz zawarcie ugody (i wynegocjowania wpłat w wysokości, która odpowiada obydwu stronom). W takiej sytuacji istnieje możliwość zdjęcia blokady z rachunku.
Pismo od komornika. Co robić?Martyna Kowalska
Egzekucji komorniczej nie podlegają środki wspierające wychowanie dzieci oraz otrzymywane ze środków miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Komornik nie powinien zajmować:
- otrzymywanych alimentów (także tych zaległych),
- zasiłków,
- 500+,
- zasiłków dla opiekunów,
- becikowego,
- wypłaty środków otrzymanych z ustawy “za życiem” (pomocy jednorazowej).
Egzekucji nie podlegają również środki ze świadczeń:
- rodzinnych,
- dla sierot,
- dodatku rodzinnego, pielęgnacyjnego, porodowego,
- wychowawczego.
Być może okaże się to zaskakujące, ale komornik może zablokować na przykład zasiłek macierzyński czy zwrot podatkowy, co za tym idzie — również odliczoną ulgę na dzieci. Nie powinien za to nakładać blokady na konto dziecka (małoletniego lub pełnoletniego).
Co zrobić w przypadku blokady świadczeń na dziecko?
Warto pamiętać, że jeśli nastąpi blokada środków pieniężnych, które przysługują dziecku bank nie może ich odblokować. Wniosek o wykonanie takiej czynności wraz z potwierdzeniem otrzymywania świadczeń na dzieci należy złożyć u komornika. Warto pamiętać, że jeśli nastąpi blokada środków pieniężnych przysługujących dziecku bank nie może ich odblokować. Wniosek o wykonanie takiej czynności wraz z potwierdzeniem otrzymywania świadczeń na dzieci należy złożyć u komornika.
Zajęcie komornicze. Czy komornik uprzedza o wizycie w domu dłużnika?Martyna Kowalska
Rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć takich działań jest założenie konta socjalnego, na które będą wpływać takie świadczenia jak alimenty, 500+, zasiłek pielęgnacyjny, dla opiekunów osób niepełnosprawnych; przyznane przez MOPS i GOPS — wspierających wychowanie dziecka i opieki nad osobami z niepełnosprawnościami.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.