Świadczenia na dzieci - czy komornik może je zająć?

Bardzo często osoby, które zalegają ze spłatą zobowiązań pieniężnych zastanawiają się, jakie środki bank na wniosek komornika może zablokować, a których nie powinien. W dzisiejszym artykule wspominamy o tym, jakie czynności należy wykonać, kiedy blokadzie ulegną świadczenia na dzieci.

Świadczenia na dzieci - czy komornik może je zająć?
 • Małgorzata Łaziuk
 • /
 • 18 stycznia 2023

Środki pieniężne na koncie osoby posiadającej nieuregulowane zobowiązania mogą zostać zablokowane w całości lub z możliwością wypłaty danej kwoty (w przypadku posiadania umowę o pracę). Dług pokryć mogą nieruchomości, ruchomości, a także zapłata za wykonaną pracę, renta czy emerytura.

Jakich świadczeń nie może zablokować komornik?

Zadaniem komornika jest odzyskanie długu. Nawet gdy środki pieniężne są zablokowane nadal jest możliwość kontaktu dłużnika z osobą, której jest on winien pieniądze oraz zawarcie ugody (i wynegocjowania wpłat w wysokości, która odpowiada obydwu stronom). W takiej sytuacji istnieje możliwość zdjęcia blokady z rachunku.

Pismo od komornika. Co robić?Pismo od komornika. Co robić?Martyna Kowalska

Egzekucji komorniczej nie podlegają środki wspierające wychowanie dzieci oraz otrzymywane ze środków miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Komornik nie powinien zajmować:

 • otrzymywanych alimentów (także tych zaległych),
 • zasiłków,
 • 500+,
 • zasiłków dla opiekunów,
 • becikowego,
 • wypłaty środków otrzymanych z ustawy “za życiem” (pomocy jednorazowej).

Egzekucji nie podlegają również środki ze świadczeń:

 • rodzinnych,
 • dla sierot,
 • dodatku rodzinnego, pielęgnacyjnego, porodowego,
 • wychowawczego.

Być może okaże się to zaskakujące, ale komornik może zablokować na przykład zasiłek macierzyński czy zwrot podatkowy, co za tym idzie — również odliczoną ulgę na dzieci. Nie powinien za to nakładać blokady na konto dziecka (małoletniego lub pełnoletniego).

Co zrobić w przypadku blokady świadczeń na dziecko?

Warto pamiętać, że jeśli nastąpi blokada środków pieniężnych, które przysługują dziecku bank nie może ich odblokować. Wniosek o wykonanie takiej czynności wraz z potwierdzeniem otrzymywania świadczeń na dzieci należy złożyć u komornika. Warto pamiętać, że jeśli nastąpi blokada środków pieniężnych przysługujących dziecku bank nie może ich odblokować. Wniosek o wykonanie takiej czynności wraz z potwierdzeniem otrzymywania świadczeń na dzieci należy złożyć u komornika.

Zajęcie komornicze. Czy komornik uprzedza o wizycie w domu dłużnika?Zajęcie komornicze. Czy komornik uprzedza o wizycie w domu dłużnika?Martyna Kowalska

Rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć takich działań jest założenie konta socjalnego, na które będą wpływać takie świadczenia jak alimenty, 500+, zasiłek pielęgnacyjny, dla opiekunów osób niepełnosprawnych; przyznane przez MOPS i GOPS — wspierających wychowanie dziecka i opieki nad osobami z niepełnosprawnościami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!