Co się dzieje z pieniędzmi na koncie osoby zmarłej?

Nagła śmierć członka rodziny dla każdego jest wstrząsająca. Pytanie tylko – co w takiej sytuacji dzieje się z pieniędzmi osoby zmarłej? Czy bank je zabiera? Kto może je wypłacić?

Co się dzieje z pieniędzmi na koncie osoby zmarłej?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 18 stycznia 2023

Zmarła osoba a zamknięcie konta bankowego

Kiedy właściciel konta umiera, to nie zamyka się automatycznie. Aby je zamknąć należy przyjść z oryginalnym lub skróconym odpisem aktu zgonu do najbliższej placówki banku, w którym zmarły miał konto. Dokument też można również przedstawić w formie online.

Zasiłek pogrzebowy. Komu przysługuje?Zasiłek pogrzebowy. Komu przysługuje?Iga Gradzka

Jeśli tak się nie stanie – bank będzie nadal prowadzić rachunek i zamknie go dopiero po pięciu latach nieaktywności od ostatniej operacji. Wówczas bank za pomocą weryfikacji nr PESEL dowiaduje się, że właściciel konta nie żyje. 

Co, jeśli nie wiemy gdzie zmarły miał konto

Trudniej jest w przypadku gdy nie wiemy, w którym banku nieżyjący miał rachunek. Albo w ilu jeszcze tego typu organizacjach go prowadził. Tutaj z pomocą przychodzi Centralna informacja o rachunkach. Od 2016 r. banki i SKOK-i uczestniczą w tej usłudze, która umożliwia dowiedzenie się o tym, gdzie zmarły miał swoje konta. 

Jednak żeby tego dokonać trzeba najpierw złożyć wniosek. Na szczęście wszystkie informacje na ten temat są dostępne pod adresem centralnainformacja.pl.

Kto może wypłacić pieniądze z konta zmarłego?

Pieniądze na rachunku osoby zmarłej absolutnie nie przepadają. Bank ich nie zabiera. Żeby wypłacić pieniądze z konta nieżyjącej osoby trzeba najpierw je zamknąć, potwierdzając śmierć aktem zgonu. 

Jednak aby wypłacić pieniądze z rachunku zmarłej osoby będzie potrzebne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, dziale spadku lub aktu poświadczającego dziedziczenie. Zwykłe upoważnienie skonstruowane przed śmiercią nie wystarczy. W takiej sytuacji bank nie wypłaci środków, tylko zablokuje konto do czasu zakończenia sprawy spadkowej. Próba wybrania wówczas środków z rachunku, jest przestępstwem i może być potraktowana jako kradzież lub wyłudzenie.

Domowa Opieka Medyczna. Jak obecnie działa ten program?Domowa Opieka Medyczna. Jak obecnie działa ten program?Anna Malinowska

Inaczej sprawa ma się z upoważnieniem na wypadek śmierci. Wówczas wypłacenie środków z rachunku jest możliwe. Należy jednak pamiętać, że upoważnienie tyczy się jednego, konkretnego banku. Jeśli zmarły trzymał środki w innych podmiotach, to upoważnienie z poprzedniego nic nam nie da. 

Wypłacenie pieniędzy na pogrzeb

Warto też pamiętać, że bank nie pobiera żadnych środków za wypłacenie pieniędzy osoby zmarłej. Co więcej – zgodnie z art. 55 Prawa bankowego, osoba, która zorganizuje pogrzeb zmarłego, może ubiegać się od banku o zwrot poniesionych z tego powodów kosztu. 

Warto wiedzieć, że wypłacona kwota tytułem poniesionych kosztów, nie wlicza się potem do spadku. Ponadto bank nie zwróci kosztów pochówku, jeśli te były pokryte np. z zasiłku pogrzebowego. 

Aby wybrać pieniądze zmarłej osoby na jej pogrzeb należy przyjść do banku z aktem zgonu, swoim dowodem osobistym, danymi zmarłego (najlepiej zaświadczenie o nr PESEL) i fakturami związanymi z kosztami pogrzebu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!