A Ty masz już zwrot podatku na swoim koncie?

Już ponad 2 miliony podatników złożyło deklarację podatkową za 2022 rok w usłudze Twój e-PIT. Program ten znacznie ułatwia rozliczenie podatku, ponieważ Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje w zasadzie nasze rozliczenie za nas. Co ważne, pierwsze zwroty nadpłaconego podatku trafiły już do podatników, którzy złożyli deklarację PIT za 2022 rok. Urzędy Skarbowe zwróciły w ten sposób łącznie ponad 370 mln złotych.

A Ty masz już zwrot podatku na swoim koncie?
 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 2 marca 2023

Dlaczego tak dużo osób otrzyma zwrot podatku? 

Zwrot podatku dla wielu osób jest efektem obniżenia stawki PIT z 17% do 12%. Ponadto wprowadzono wyższą kwotę wolną od podatku — obecnie to 30 tysięcy złotych i nowy próg podatkowy, który zwiększono z 85 tys. zł do 120 tys zł. Wynikiem tych zmian jest to, że ponad 20 milionów rozliczających się z fiskusem Polaków zapłaciło w 2022 roku niższe podatki. 

Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Anna Malinowska

Twój e-PIT upraszcza życie Polaków

W dodatku usługa Twój e-PIT jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Dzięki niej bardzo szybko można otrzymać zwrot podatku. Szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk mówi wprost: Zachęcam do korzystania z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, gdzie można w najprostszy sposób rozliczyć się z podatku. Docenia to coraz więcej podatników, którzy w tym roku złożyli już w naszej usłudze ponad 2 mln deklaracji. 

Wtóruje mu zastępczyni szefa KAS Anna Chałupa: “Rozliczenie PIT w formie elektronicznej niesie za sobą szereg korzyści. Zwrot podatku otrzymamy maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwroty podatku z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej, nawet do 10 dni. W ramach tegorocznych rozliczeń zwróciliśmy już podatnikom ponad 370 mln zł. To zwroty z 215 tys. złożonych deklaracji”. 

Do kiedy złożyć zeznanie podatkowe w 2022 roku? Masz nieco więcej czasuDo kiedy złożyć zeznanie podatkowe w 2022 roku? Masz nieco więcej czasuMartyna Kowalska

Ile osób rozliczyło się już z fiskusem? 

Usługa Twój e-PIT działa przez całą dobę i pozwala w wygodny sposób rozliczyć się z podatku dochodowego. Podatnicy złożyli już ponad 2 miliony formularzy PIT za 2022 rok, w tym:

  • 1 mln 863 tys. deklaracji PIT-37,
  • 82 tys. deklaracji PIT-28,
  • 33 tys. deklaracji PIT-38,
  • 29 tys. deklaracji PIT-36.
  • 2 tys. oświadczeń PIT-OP.
  • 2,4 tys. deklaracji PIT-DZ.

  By rozliczyć się z pomocą usługi elektronicznej trzeba zalogować się do e-Urzędu Skarbowego korzystając z Profilu Zaufanego, aplikacji mObywatel, e-Dowodu albo bankowości elektronicznej.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!