Na rozliczenie CIT za 2022 r. będzie więcej czasu. Do kiedy?

Ministerstwo Finansów wydłużyło czas na rozliczenia rocznego CIT za 2022 r. Zgodnie z projektem mamy czas do 30 czerwca 2023 r. Poprzednią datą był 31 marca 2023 r. 

Na rozliczenie CIT za 2022 r. będzie więcej czasu. Do kiedy?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 28 lutego 2023

Ministerstwo Finansów wydłuża czas na rozliczenia

CIT to podatek od dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacjach, czy jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej – z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. CIT musimy rozliczać rzecz jasna co roku. Niedawno jednak resort finansów przekazał do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, który wydłużył termin rozliczeń CIT.

Znikający podatnik i karuzela VATZnikający podatnik i karuzela VATMikołaj Frączak

Zgodnie z projektem mamy czas do 30 czerwca 2023 r. Będzie to ostateczna data m.in. na:

  • Złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym, który zakończył się między 1 grudnia 2022 r. a 28 lutego 2023 r.;

  • Wypłatę podatku należnego wykazanego w zeznaniu albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Zdaniem Ministerstwa Finansów – późniejszy termin rozliczeń zapewni podatnikom większy komfort i bezpieczeństwo w uiszczeniu podatków. Decyzja ta podyktowana jest m.in. zmieniającą się sytuacją makroekonomiczną. 

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów – rozporządzenie ma objąć wszystkich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Pełna treść projektu jest dostępna na stronie legislacja.gov.pl.

Kiedy rozliczenie podatku PIT?

Co zaś tyczy się osób, które opłacają podatek PIT, to zgodnie z postanowieniami Ministerstwa Finansów mają one czas na złożenie deklaracji od 15 lutego 2023 r. do 2 maja 2023 r. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby deklarację złożyć już np. 1 stycznia 2023 r. Im szybciej zostanie ona przekazana tym lepiej, bo będzie weryfikowana już w momencie jej przedstawienia organom podatkowym. 

Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Anna Malinowska

Co ważne – ustawowy termin zwrotu podatku z PIT to 3 miesiące od daty poprawnego złożenia deklaracji. Tyczy się to jednak deklaracji złożonych w formie drukowanej.

W przypadku tych składanych elektronicznie (tzw. e-deklaracje) zwrot podatku PIT można otrzymać już w 45 dni, licząc od następującego po dniu złożenia deklaracji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!