Zmiany w emeryturach rolniczych już od 15 czerwca 2022

Decyzja zapadła. Radykalne zmiany w emeryturach rolniczych, o których pisaliśmy niedawno w Dzienniku Prawnym, wejdą w życie już 15 czerwca 2022 roku – ogłosił minister rolnictwa i rozwoju wsi. Nowe prawo wprowadza zmiany zasad przechodzenia na emeryturę i pozwala na dalsze prowadzenie gospodarstwa przez świadczeniobiorcę.

Zmiany w emeryturach rolniczych już od 15 czerwca 2022
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 czerwca 2022

Własne gospodarstwo rolne a emerytura 

Zmiany w emeryturach rolniczych, po raz kolejny minister rolnictwa określił mianem „sprawiedliwości dziejowej”. Faktycznie, sami rolnicy wielokrotnie zwracali uwagę na fakt, że przedstawiciele innych zawodów, osiągając wiek emerytalny, mogą przechodzić na emeryturę w pełnej wysokości, nie rezygnując z dotychczasowych zajęć. 

Tymczasem rolnicy musieli pozbywać się gospodarstwa np. odpisując je dzieciom, lub wnukom. – Teraz rolnik, tak jak od dawna przedstawiciele innych zawodów, może otrzymywać emeryturę w pełnej wysokości i dalej pracować w gospodarstwie” – zaznaczył szef resortu. W ocenie rolników, uprości to cały proces 

Emerytury rolnicze: Rząd szykuje zmianyEmerytury rolnicze: Rząd szykuje zmianyMichał Górecki


Zmiany w emeryturach rolniczych – kogo dotyczą?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) obecnie obsługuje ponad 1 milion ubezpieczonych rolników. Instytucja szacuje, że nowe przepisy będą dotyczyły w najbliższych latach około trzydziestu tysięcy osób osiągających wiek emerytalny. 

W sposób zasadniczy przełoży się na decyzje o przejściu na emeryturę. Niewykluczone, że w tych okolicznościach przetrwa wiele gospodarstw, prowadzonych przez dotychczasowych właścicieli. Emerytura niczego nie zmieni. Organizacja gospodarstwa rolnego nie będzie musiała ulec zmianie. 

Kiedy pierwsze emerytury po nowemu?

KRUS przewiduje, że pierwsze świadczenie wypłacane w oparciu o nowe zasady trafi do świadczeniobiorców 28 czerwca 2022 roku. Prezes KRUS zaznacza, że „nowe rozwiązania pozwalają na dodanie do wysokości emerytury również okresów odbywania służby wojskowej w wysokości 1 proc. podstawowego świadczenia za każdy rok służby”.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!