Urlop dla poratowania zdrowia. Komu przysługuje?

O zdrowie fizyczne i psychiczne należy dbać zawsze.  Niezwykle ważne dla uzyskania dobrego samopoczucia, a co za tym idzie, dla rekonwalescencji jest odpoczynek. Nauczycielom przysługuje długi urlop podczas wakacji, jednak w ciągu roku szkolnego mają ograniczone możliwości odbywania wizyt lekarskich — znalezienie zastępstwa za niego wymaga zaangażowania różnych osób. Z tego powodu ustawodawca dał możliwość skorzystania ze specjalnego rodzaju urlopu — urlopu na poratowanie zdrowia.

Urlop dla poratowania zdrowia. Komu przysługuje?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 2 lutego 2023

Praca nauczyciela jest bardzo wymagająca. Mają oni naprawdę wiele obowiązków związanych ze świadczeniem opieki, czy prowadzeniem zajęć lekcyjnych. Nie należy także zapominać o formalnościach i prowadzeniu dokumentacji.

Zawód nauczyciela szkolnego lub akademickiego wiąże się z występowaniem chorób zawodowych. Po latach stażu znacząco wzrasta ryzyko pojawienia się ich.

Rozwiązaniem jest urlop dla poratowania zdrowia — czas, który osoby pracujące w placówkach oświatowych mogą poświęcić na zadbanie o sprawy związane ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. 

Komu przysługuje urlop dla poratowania zdrowia?

Nauczyciele to nie jedyna grupa zawodowa, która może skorzystać z tego rodzaju urlopu. Mogą przebywać na nim także prokuratorzy, sędziowie czy inspektorzy pracy.

Dla nauczycieli wymiar takiego urlopu to 3 lata, jednak nie ma możliwości wykorzystania go w całości za jednym razem. Konieczne jest podzielenie go na części — jedna może trwać maksymalnie rok. Nauczyciel może na urlopie dla poratowania zdrowia przebywać jeden semestr.

NIK sprawdził warunki pracy nauczycieliNIK sprawdził warunki pracy nauczycieliAnna Malinowska

Warto pamiętać, że praw do niego nabywa osoba, która w placówce edukacyjnej przepracowała 7 lat posiadając umowę o pracę. Do obliczania stażu liczone są również okresy, w których pracownik oświaty miał przerwę od wykonywania obowiązków spowodowaną nie urlopem wypoczynkowym, a na przykład związanym z okresem niezdolności do pracy z powodów zdrowotnych, nie dłuższą niż pół roku. W przypadku gdy wynosił ponad sześć miesięcy należy pamiętać o doliczeniu go do wspomnianych 7 lat.

Wynagrodzenie na urlopie — ile wynosi?

Urlop dla poratowania zdrowia nie jest bezpłatny. Osobie, która podjęła decyzję o wykorzystaniu jego części przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za staż pracy, dodatek wiejski, a także inne składowe pensji np. świadczenia pracownicze, socjalne. Niestety nie nastąpi wypłata trzynastego wynagrodzenia, jeśli pracownik przebywał przez cały rok na urlopie dla poratowania zdrowia (w przypadku krótszego oblicza się to proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy). 

Nauczyciele wchodzący do zawodu, dostaną pensje wyższe o 20%Nauczyciele wchodzący do zawodu, dostaną pensje wyższe o 20%Martyna Kowalska

Przy takim urlopie istnieje zakaz wykonywania pracy zarobkowej.

Wiele osób pracujących w sektorze oświaty korzysta z takiego rodzaju urlopu. Dla wielu to czas, w którym mogą zadbać o sprawy związane ze zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. U przedstawicieli tego zawodu znacząco wzrasta ryzyko wypalenia zawodowego oraz występowania chorób związanych z narządem głosu i słuchu. Warto pamiętać, że po urlopie dla poratowania zdrowia należy uzyskać potwierdzenie gotowości do pracy, inaczej mówiąc -  zaświadczenia wydanego przez lekarza medycyny pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!