Nauczyciele wchodzący do zawodu, dostaną pensje wyższe o 20%

Od września 2022 roku wskaźnik kwoty bazowej dla nauczycieli, którzy rozpoczynają karierę w tym zawodzie, wzrośnie o 20% — zapewnia Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zmianę w tym zakresie przewiduje przyjęta przez posłów nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela. Teraz potrzebny jest tylko podpis prezydenta. 

Nauczyciele wchodzący do zawodu, dostaną pensje wyższe o 20%
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 sierpnia 2022

Wyższa pensja dla nowych nauczycieli

Od nowego roku szkolnego 2022/2023 pensja nauczyciela w pierwszym roku pracy w szkole, czyli nauczyciela stażysty ma wzrosnąć ze 100% kwoty bazowej do 120%. Wyższe będą również wynagrodzenia dla nauczycieli na stanowisku nauczyciela kontraktowego. Zgodnie z wytycznymi ma być to wzrost ze 111% do 120% kwoty bazowej. 

Łatwiejszy awans zawodowy nauczycieli?

MEiN informuje również o uproszczeniu i odbiurokratyzowaniu systemu awansu zawodowego nauczycieli. Zmniejszona ma zostać liczba stopni. De facto z „drabinki” zniknie stanowisko nauczyciela stażysty oraz nauczyciela kontraktowego. Te decyzje sprowadzają się do zwiększenia wynagrodzenia nauczycieli, którzy rozpoczynają swoją pracę w szkole. 

To jednak nie wszystko, zgodnie z innymi przepisami, okres awansu na stopień nauczyciela mianowanego został skrócony z sześciu do czterech lat. 

Nowe stanowisko pracy w szkołach i przedszkolach. Kim jest pedagog specjalny?Nowe stanowisko pracy w szkołach i przedszkolach. Kim jest pedagog specjalny?Martyna Kowalska

Nauczyciel mianowany – jakie wynagrodzenie?

Jak wyjaśnia resort odpowiedzialny za edukację „nauczyciel po odbyciu przygotowania do zawodu uzyska stopień nauczyciela mianowanego. W piątym i szóstym roku pracy będzie już otrzymywał średnie wynagrodzenie nauczyciela mianowanego, a nie jak dotychczas nauczyciela kontraktowego. Jego średnie wynagrodzenie w tych latach pracy wzrośnie zatem ze 111 proc. do 144 proc. kwoty bazowej. Konsekwencją wzrostu średniego wynagrodzenia nauczyciela będzie również wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego” – wylicza ministerstwo w komunikacie prasowym.

Konsultacje z nauczycielem

Przyjęta niedawno ustawa zapewnia także zarówno uczniom, jak i ich rodzicom możliwość konsultacji z nauczycielem. W tym celu wyodrębniony zostanie czas na tego typu rozmowy i współpracę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!