Nowe stanowisko pracy w szkołach i przedszkolach. Kim jest pedagog specjalny?

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego 2022/2023 Ministerstwo Edukacji i Nauki zaplanowało wdrażanie pierwszego etapu standaryzacji zatrudnienia, jaka będzie dotyczyła szkół oraz przedszkoli. Wówczas pojawi się nowe stanowisko w placówkach oświatowych – będzie to pedagog specjalny

Nowe stanowisko pracy w szkołach i przedszkolach. Kim jest pedagog specjalny?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 sierpnia 2022

Pedagog specjalny w szkole 

Resort odpowiedzialny za edukacje już dookreślił wymagania kwalifikacyjne dla tej grupy nauczycieli. W związku z tym znowelizowane zostanie rozporządzenie MEiN z 1.08.2017 r. ws. szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. 

Jak zapowiada ministerstwo, projektowane zmiany zakładają, że na stanowisku pedagoga specjalnego zarówno w szkołach jak i przedszkolach będzie można zatrudnić nauczyciela, który spełnia konkretne warunki. 

Jakie warunki dla pedagogów specjalnych? 

Pedagogiem specjalnym będzie mógł zostać nauczyciel, który posiada ukończone jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna. Drugą opcją są jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego lub drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej. Na tym stanowisku będzie można także zatrudnić absolwenta lub absolwentkę pedagogiki jednak z zakończonym kursem kwalifikacyjnym bądź studiami podyplomowymi z pedagogiki specjalnej albo w zakresie edukacji włączającej. 

Przed 31 sierpnia 2026 r. na stanowisku nauczyciela pedagoga specjalnego będzie można zatrudnić również nauczyciela w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej, który ponadto ukończył studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. W tym wypadku mówimy jednak tylko o przedszkolach ogólnodostępnych oraz integracyjnych. dotyczy to przedszkoli ogólnodostępnych i integracyjnych.

Będzie rozporządzenie ws. nauki zdalnejBędzie rozporządzenie ws. nauki zdalnejMikołaj Frączak

Nowe wymogi dla nauczycieli w przedszkolach i szkołach w podmiotach leczniczych

Rozporządzenie, nad którym pracuje Ministerstwo Edukacji i Nauki zmieniło także wymagania z zakresu kwalifikacji nauczycieli przedszkoli, szkół i oddziałów specjalnych, które działają w podmiotach leczniczych. Ci nauczyciele nie będą zobowiązani do posiadania kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej lub terapeutycznej.

Więcej informacji na temat planowanych zmian można przeczytać tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!