Prawie 380 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę. To więcej niż populacja Bydgoszczy

Prawie 380 tys. obywateli Ukrainy znalazło zatrudnienie w Polsce dzięki uproszczonej procedurze zawartej w przepisach, jakie powstały po napaści Rosji na naszego sąsiada. To nieco mniej niż liczba mieszkańców Szczecina i więcej niż liczy sobie Bydgoszcz. 

Prawie 380 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę. To więcej niż populacja Bydgoszczy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 sierpnia 2022

Uchodźcy z Ukrainy w polskich firmach

Liczba obywateli Ukrainy, którzy dzięki uproszczonym przepisom znaleźli pracę w Polsce, rośnie z tygodnia na tydzień. W ocenie ministerstwa rodziny odpowiedzialnego za rynek pracy uchodźcy wojenni zza wschodniej granicy wypełniają luki w niektórych branżach. Część pracowników z tego kraju posiada wyższe wykształcenie i wartościowe z punktu widzenia polskich pracodawców doświadczenie. Minister Marlena Maląg ocenia, że rynek pracy już skorzystał na tym potencjale. 

Ze statystyk MRiPS wynika, że tylko 17 tysięcy zarejestrowało się w Urzędach Pracy jako bezrobotni. 

W którym województwie najwięcej pracowników z Ukrainy?

Od samego początku obowiązywania ustawy, ułatwiającej zatrudnienie pracowników z Ukrainy liderem było Mazowsze. W tym województwie pracuje obecnie 84 tys. uchodźców. Na drugim miejscu znajduje się województwo dolnośląskie z 40 tys. zatrudnionych obywateli tego kraju. Podium zamyka woj. łódzkie – 36,8 tys., choć ta pozycja może się zmienić. W znajdującym się na czwartym miejscu w tym zestawieniu woj. wielkopolskim pracuje 35 tys. Ukraińców. 

Łatwiej zatrudnić cudzoziemca. Jest nowe rozporządzenieŁatwiej zatrudnić cudzoziemca. Jest nowe rozporządzenieMikołaj Frączak


Pomoc w znalezieniu pracy dla obywateli Ukrainy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że podobnie jak obywatele Polski, również Ukraińcy mogą skorzystać z takich instrumentów jak pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, czy szkolenia. Możliwe jest także podjęcie nauki języka polskiego. Oprócz urzędów pracy pomoc w znalezieniu zatrudnienia można uzyskać pod nr telefonu 19524 oraz w Centralnej Bazie Ofert Pracy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!