Łatwiej zatrudnić cudzoziemca. Jest nowe rozporządzenie

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, które sprawia, że obecnie łatwiej jest zatrudnić cudzoziemca weszło w życie pod koniec lipca. Faktycznie, nowe przepisy usprawniają postępowanie oraz regulują kwestie, które dotąd mogły sprawiać pracodawcom problemy.

Łatwiej zatrudnić cudzoziemca. Jest nowe rozporządzenie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 sierpnia 2022

Nowe rozporządzenie – praca dla cudzoziemców

Mowa o rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 18.07.2022 w sprawie zezwoleń na prace i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Weszło ono w życie 29 lipca. Z jego pełną treścią można zapoznać się tutaj

Nowy akt prawny zastępuje obowiązujące od ponad 4 lat rozporządzenie, które do tej pory regulowało m.in. kwestie związane z wydawaniem zezwolenia na pracę dla cudzoziemca oraz wpisem do ewidencji oświadczenia o powierzeniu mu wykonywania pracy.

Zatrudnianie cudzoziemców – co się zmienia?

Nowe przepisy dostosowują m.in. formalności do nowych rozwiązań, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone drogą ustawową. M.in. mowa o zmianie wzoru oświadczeń, tak aby bez problemu zatrudnić cudzoziemca w okresie do 24 miesięcy.

Usprawnione zostały także procedury związane z uzyskaniem informacji starosty (test rynku pracy). Całe postępowanie zostało skrócone w sytuacji, w której żaden bezrobotny nie jest chętny do pracy.

Rozporządzenie dostosowuje także niektóre przepisy rozporządzenia do specyfiki systemów teleinformatycznych, które są stosowane w procedurze uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia. Chodzi o to, by przyspieszyć postępowania, a także zachęcić zainteresowanych do składania odpowiednich wniosków przez internet. 

Rynek pracy w Polsce. Najlepsza sytuacja od lipca 1990 rokuRynek pracy w Polsce. Najlepsza sytuacja od lipca 1990 rokuMartyna Kowalska

Organizacja pracy cudzoziemca w Polsce

Nowe rozporządzenie wzorem poprzedniego reguluje także kwestie wskazania typów zezwoleń na pracę. Określono także tryb postępowania w celu ich wydawania.

Określony został także sposób postępowania urzędu pracy mający na celu wydania informacji starosty nt. możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy”.

Ministerstwo rodziny opisując nowe rozporządzenie, zaznacza również, że wskazany został również wskazano wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosków o wydanie zezwoleń lub do oświadczeń oraz określono wzory dokumentów (m.in. wniosków, zezwoleń, informacji starosty, oświadczeń dot. niekaralności pracodawcy)”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Praca

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!