Rynek pracy w Polsce. Najlepsza sytuacja od lipca 1990 roku

Czerwiec 2022 roku był najlepszym miesiącem na rynku pracy od lipca 1990 roku. Wcześniejsze prognozy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej potwierdził właśnie Główny Urząd Statystyczny. Stopa bezrobocia wynosiła na koniec ubiegłego miesiąca 4,9%. 

Rynek pracy w Polsce. Najlepsza sytuacja od lipca 1990 roku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 lipca 2022

Silny rynek pracy w Polsce

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pozwalają mówić o najlepszej sytuacji na krajowym rynku pracy od lipca 1990 roku. Pod koniec czerwca 2022 r. w Urzędach Pracy zarejestrowanych pozostawało 818 tysięcy osób. To znaczy, że liczba osób oficjalnie bezrobotnych jest niższa o 32,2 tys. w porównaniu do maja. Niższa liczba osób bez pracy odnotowana została 32 lata temu. 

W ocenie minister rodziny, odpowiedzialnej także za rynek pracy to bardzo dobra wiadomość. Ekonomiści jednak studzą optymizm, wskazując, że w niedalekiej perspektywie sytuacja może się wyraźnie pogorszyć. Ale o tym za chwilę...

Gdzie najniższe, a gdzie najwyższe bezrobocie w Polsce?

Dane GUS potwierdzają utrwalony w ostatnich latach trend na mapie krajowego rynku pracy. Tradycyjnie już, najniższe bezrobocie zanotowano w Wielkopolsce. Tam stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 2,7%. Najtrudniejsza, choć historycznie rzecz biorąc, wcale nie beznadziejna sytuacja dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego. Tam wskaźnik ten wyniósł 7,6%. 

Prognozy dla rynku pracy w Polsce

Niestety parametry gospodarcze, nie dają, póki co nadziei, że taki stan uda się utrzymać w dłuższej perspektywie. Choć nadal są pracodawcy, którzy narzekają na brak rąk do pracy, sytuacja może się nagle diametralnie zmienić. Skąd takie przewidywania? Wysoka inflacja, problemy geopolityczne oraz nie najlepsza koniunktura u naszego głównego partnera zagranicznego, czyli w Niemczech, to tylko niektóre czynniki, które nie napawają optymizmem.

Z wysoką inflacją będziemy mieli do czynienia przynajmniej przez kilkanaście miesięcy. Do tego dochodzą problemy wynikające możliwym spowolnieniem, które dla wielu firm będzie oznaczało mniej zleceń i mniejsze zapotrzebowanie na pracę. To wszystko razem wzięte może spowodować sytuację, w której stopa bezrobocia zacznie znów rosnąć. Skala pogorszenia będzie pochodną skali spodziewanego spowolnienia gospodarczego – uważają ekonomiści.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!