Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych 2022

Do Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój” (PO WER) wprowadzono nową linię wsparcia. Tym razem chodzi o pomoc osobom niepełnosprawnych oraz biernym zawodowo z przyczyn zdrowotnych. Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w nowych ramach będzie wsparta dużymi nakładami finansowymi.

Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych 2022
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 lipca 2022

Praca dla niepełnosprawnych

W ramach istniejącego działania 1.5 „Rozwój potencjału zawodowego osób z niepełnosprawnościami” w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój” (PO WER), resort rodziny przeprowadził konkurs, którego celem jest zwiększenie poziomu oraz jakości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Mowa także o osobach, które z powodu choroby pozostają bierne zawodowo. 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że „ośrodki aplikować mogły organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami oraz agencje pracy pośredniczące w zatrudnianiu tych osób”. Wiadomo już, że ten cel będzie zasilony kwotą 170 mln złotych pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). 

Umowy o dofinansowanie

W wyniku naboru oraz oceny nadesłanych wniosków MRiPS zawarło 54 umowy o dofinansowanie projektów. Ich wspólnym mianownikiem jest wsparcie niepełnosprawnych oraz osób borykających się z chorobą w powrocie na rynek pracy. 

Ile osób skorzysta ze wsparcia?

Resort zakłada, że dzięki podpisanym umowom uda się dotrzeć do ponad 10 tysięcy osób. Każda z nich, będzie mogła liczyć na wsparcie aktywizacyjne „szyte na miarę”. Siłą projektów ma być ich wyraźna indywidualizacja. Każdy uczestnik może liczyć na opracowanie przez specjalistów własnej, niepowtarzalnej ścieżki rozwoju zawodowego. Chodzi o to, by z jednej strony odpowiadała jego potrzebom, jak również preferencjom. 

Jaka płaca minimalna w 2023 r.? Teraz ruch należy do rząduJaka płaca minimalna w 2023 r.? Teraz ruch należy do rząduMartyna Kowalska


Ze wsparcia mogą korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie z niepełnosprawnościami lub pozostające biernie zawodowo z powodu choroby. Mowa nie tylko o osobach niepracujących, ale także pracujących z niepełnosprawnościami. 

Kontakt ws. aktywizacji zawodowej.

Dane kontaktowe w każdym województwie oraz szczegóły wsparcia dostępne są pod tym linkiem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!