Jaka płaca minimalna w 2023 r.? Teraz ruch należy do rządu

Jaka płaca minimalna w 2023 roku? Na to pytanie ostatecznie odpowie rząd. Najpewniej stanie się to we wrześniu. Przedstawiciele pracodawców i strona związkowa nie dogadali się w sprawie wspólnego stanowiska.

Jaka płaca minimalna w 2023 r.? Teraz ruch należy do rządu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 lipca 2022

Jaka płaca minimalna w 2023 r.? Nie ma porozumienia

Rada Dialogu Społecznego to miejsce, do którego w czerwcu trafiła rządowa propozycja płacy minimalnej. To właśnie tam, każdego roku, nad propozycją debatują pracodawcy wraz ze związkowcami. Od początku było wiadomo, że w dobie galopującej inflacji, trudno będzie liczyć na konsensus w tej sprawie między stronami. To oznacza, że na pytanie „jaka płaca minimalna w 2023 r.” odpowiedzi ostatecznej jeszcze nie mamy. 

Przypomnijmy. Rząd chce rozłożyć przyszłoroczną podwyżkę płacy minimalnej na dwie raty. Chodzi o to, by najniższa krajowa wzrosła od 1 stycznia 2023 r. do 3 383 zł, natomiast pół roku później do 3 450 zł. Minimalna stawka godzinowa miałaby zostać zwiększona do 22,10 zł (po 1.01.2023 r.) oraz 22,50 zł (po 1.07.2023 r.).Wzrost pensji w sferzebudżetowej ma nastąpić o planowany wskaźnik inflacji, czyli 7,8%.

Związkowcy za wyraźnym podniesieniem płacy minimalnej

Jak przyznała w swoim komunikacie Konfederacja Lewiatan, rozmowy uwidoczniły rozbieżności między stroną związkową a pracodawcami. Ci pierwsi, postulują wyraźny wzrost pensji w budżetówce — w 2022 o 5% i w 2023 roku o kolejne 15%. Z kolei postulowane przez nich wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia miałby wynosić 3 450 zł, a od 1 lipca — 3 600 zł.

Trudno spodziewać się innego podejścia strony związkowej, szczególnie teraz w dobie dwucyfrowej inflacji, która spędza sen z powiek wielu pracowników. Z miesiąca na miesiąc stać ich zwyczajnie na mniej.

Zaliczki na PIT do kieszeni pracownika. Od 2023 roku nowa możliwośćZaliczki na PIT do kieszeni pracownika. Od 2023 roku nowa możliwośćMartyna Kowalska


Pracodawcy za ostrożnym podnoszeniem wynagrodzeń

W tej dyskusji na zupełnie przeciwnym biegunie zakotwiczyli pracodawcy, którzy uważają, że w obecnych realiach makroekonomicznych, a także biorąc pod uwagę wyzwania, przed jakimi stoją przedsiębiorcy, płaca minimalna powinna być podnoszona z dużą ostrożnością. Jednocześnie pracodawcy oczekują od rządu działań o charakterze antyinflacyjnym. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!