Gdzie pracują więźniowie?

Od lasów po fabryki sprzętu AGD. Według stanu na koniec czerwca 2022 roku pracowało już ponad 90 procent więźniów, którzy są zdolni do pracy – ogłosiło ministerstwo sprawiedliwości. Część z osadzonych spłaca w ten sposób zadłużenie alimentacyjne.

Gdzie pracują więźniowie?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 lipca 2022

Coraz więcej więźniów idzie do pracy

W 2016 roku odsetek więźniów skierowanych do pracy wynosił prawie trzy razy mniej, ok. 35-36% podaje resort sprawiedliwości. W ocenie wiceministra Michała Wosia dalszy rozwój programu „Praca dla więźniów” leży w interesie całego społeczeństwa. Jednocześnie zachwala dotychczasowe osiągnięcia. „To duży sukces Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej” – ocenił. 

Więźniowie pracują w Lasach Państwowych

Lasy Państwowe są jednym z największych pracodawców więźniów. Wiadomo, że osadzeni są kierowani do zadań zleconych przez leśników. Mowa przede wszystkim o sprzątaniu lasów. Pomysłodawcy takiego rozwiązania mówią o walorze nie tylko resocjalizacyjnym, ale także edukacyjnym. 

Dzikie wysypiska śmieci posprzątają… osadzeni w zakładach karnychDzikie wysypiska śmieci posprzątają… osadzeni w zakładach karnychMikołaj Frączak


Praca dla więźniów

Jak się jednak okazuje, w ramach programu „Praca dla więźniów” odbywający karę pracują nie tylko w Lasach Państwowych. Pomysłodawcy tego rozwiązania zwracają uwagę na wspieranie readaptacji społecznej osób osadzonych. W ich ocenie aktywizacja zawodowa może być jednym z najlepszych rozwiązań. 

Do tej pory powstało już 49 hal, w których więźniowie znajdują zatrudnienie. W trakcie budowy są kolejne trzy takie obiekty. Jak wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości, więźniowie zajmują się w nich różnorodną produkcją – od mebli tapicerowanych czy sprzętu AGD po szycie ubrań lub wytwarzanie rolet i żaluzji”.

Jak rozwiązać problem długów alimentacyjnych?

Okazuje się, że praca więźniów ma jeszcze jeden istotny aspekt. Zatrudnienie takiej osoby pozwala wielu skazanym na spłatę zobowiązań i długów alimentacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości ocenia, że zaledwie po pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku, w ten sposób do osób uprawnionych do alimentów trafiło przeszło osiem milionów złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!