Dzikie wysypiska śmieci posprzątają… osadzeni w zakładach karnych

Więźniowie będą sprzątać dzikie wysypiska – taki pomysł na usuwanie nielegalnych składowisk odpadów oraz resocjalizację ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzikie wysypiska śmieci posprzątają… osadzeni w zakładach karnych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 września 2021

Więźniowie posprzątają dzikie wysypiska 

W Dzienniku Prawnym pisaliśmy już o porozumieniu Lasów Państwowych oraz Służby Więziennej, na mocy którego osadzeni w zakładach karnych i aresztach będą zatrudniani przy różnego rodzaju pracach leśnych. Bardzo podobny pomysł ma także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodatki Wodnej, który chce, aby w usuwaniu dzikich składowisk odpadów, brały udział osoby pozbawione wolności. Na ten cel NFOŚiGW chce przeznaczyć 500 tys. zł. 

Aktywizacja osób skazanych

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział podczas konferencji prasowej, że jest to pilotażowy program usuwania nielegalnych składowisk. „W ramach programu chcemy aktywizować osoby skazane, a przy tym sprzątać wysypiska. To także element resocjalizacji. Wiele osób skazanych zgłasza się do pracy m.in. do sprzątania odpadów, takie działania pozwolą na wsparcie samorządów w walce o czyste środowisko” – powiedział.

Zaostrzenie kar za przestępstwa środowiskowe

Resort klimatu już zaproponował największą nowelizację kodeksu karnego od ćwierć wieku. Chodzi m.in. o zaostrzenie w znaczący sposób kar za przestępstwa przeciw środowisku naturalnemu. Nowelizacja przewiduje m.in. nawiązki sięgające 10 mln zł od przestępców na cele związane z procesem utylizacji odpadów, które zalegają w nieprzystosowanych do tego miejscach. 

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?

Oprócz tradycyjnego telefonu do odpowiednich służb, dużą popularnością cieszy się możliwość zgłaszania nielegalnych wysypisk drogą internetową. 

Zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularzaZgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularzaMartyna Kowalska

Każda osoba, która zna przypadki niewłaściwego postępowania z odpadami lub środowiskiem, powinna jak najszybciej zgłosić ten fakt na policji. Można to zrobić na przykład poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tam dzikie wysypiska są traktowane jako osobna kategoria zgłoszeń i łatwo je oznaczyć.

Innym sposobem jest poinformowanie Inspekcji Ochrony Środowiska. Jest to możliwe np. poprzez specjalny interaktywny formularz , który ułatwia zgłoszenie nielegalnego wysypiska w znanej nam okolicy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!