Dzikie wysypiska śmieci posprzątają… osadzeni w zakładach karnych
Więźniowie będą sprzątać dzikie wysypiska – taki pomysł na usuwanie nielegalnych składowisk odpadów oraz resocjalizację ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Mikołaj Frączak
- /
- 30 września 2021
Więźniowie posprzątają dzikie wysypiska
W Dzienniku Prawnym pisaliśmy już o porozumieniu Lasów Państwowych oraz Służby Więziennej, na mocy którego osadzeni w zakładach karnych i aresztach będą zatrudniani przy różnego rodzaju pracach leśnych. Bardzo podobny pomysł ma także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodatki Wodnej, który chce, aby w usuwaniu dzikich składowisk odpadów, brały udział osoby pozbawione wolności. Na ten cel NFOŚiGW chce przeznaczyć 500 tys. zł.
Aktywizacja osób skazanych
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział podczas konferencji prasowej, że jest to pilotażowy program usuwania nielegalnych składowisk. „W ramach programu chcemy aktywizować osoby skazane, a przy tym sprzątać wysypiska. To także element resocjalizacji. Wiele osób skazanych zgłasza się do pracy m.in. do sprzątania odpadów, takie działania pozwolą na wsparcie samorządów w walce o czyste środowisko” – powiedział.
Zaostrzenie kar za przestępstwa środowiskowe
Resort klimatu już zaproponował największą nowelizację kodeksu karnego od ćwierć wieku. Chodzi m.in. o zaostrzenie w znaczący sposób kar za przestępstwa przeciw środowisku naturalnemu. Nowelizacja przewiduje m.in. nawiązki sięgające 10 mln zł od przestępców na cele związane z procesem utylizacji odpadów, które zalegają w nieprzystosowanych do tego miejscach.
Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?
Oprócz tradycyjnego telefonu do odpowiednich służb, dużą popularnością cieszy się możliwość zgłaszania nielegalnych wysypisk drogą internetową.
Zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularzaMartyna Kowalska
Każda osoba, która zna przypadki niewłaściwego postępowania z odpadami lub środowiskiem, powinna jak najszybciej zgłosić ten fakt na policji. Można to zrobić na przykład poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tam dzikie wysypiska są traktowane jako osobna kategoria zgłoszeń i łatwo je oznaczyć.
Innym sposobem jest poinformowanie Inspekcji Ochrony Środowiska. Jest to możliwe np. poprzez specjalny interaktywny formularz , który ułatwia zgłoszenie nielegalnego wysypiska w znanej nam okolicy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.