Zaliczki na PIT do kieszeni pracownika. Od 2023 roku nowa możliwość

W 2023 roku pracujący na etacie będą mogli złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT. To oznacza, że ta część wynagrodzenia zamiast na konto fiskusa, trafi prosto do kieszeni pracownika. Obecnie z takiej możliwości mogą korzystać tylko zleceniobiorcy.

Zaliczki na PIT do kieszeni pracownika. Od 2023 roku nowa możliwość
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 lipca 2022

Zaliczka do kieszeni podatnika

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że takie rozwiązanie jest adresowane przede wszystkim do podatników, których dochody nie przekraczają 30 tysięcy złotych rocznie. Dzięki takiemu mechanizmowi, będą mogli de facto korzystać z kwoty wolnej na bieżąco, a tym samym poprawić swoją sytuację materialną.

Dzięki nowemu rozwiązaniu podatnicy nie będą musieli czekać do rozliczenia rocznego, aby skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Natomiast będą mogli z niej korzystać na przestrzeni poszczególnych miesięcy, w których co do zasady pobierane są zaliczki na PIT” – tłumaczy resort finansów.

Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT do 85.528 zł! Dla kogo?Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT do 85.528 zł! Dla kogo?Martyna Kowalska

Kto skorzysta na prawie do niepobierania zaliczek?

Zmiana będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 roku. W ocenie resortu finansów mówimy przede wszystkim o osobach, które podejmują prace dorywcze oraz tych, które rozpoczną pracę pod koniec danego roku kalendarzowego. 

Wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT

Podatnicy, którzy będą chcieli skorzystać z takiego rozwiązania będą mogli od stycznia 2023 roku złożyć każdemu płatnikowi, np. pracodawcy, odpowiedni wniosek w tej sprawie. 

Jeżeli jednak dojdzie do przekroczenia bariery 30 tysięcy złotych, nadwyżki będą pobierane na podatek bez jej pomniejszania o kwotę zmniejszającą zaliczkę. Po prostu należy uznać, że podatnik wykorzystał już swoją kwotę wolną od podatku i teraz musi pogodzić się z uszczupleniem pensji o należną fiskusowi daninę. 

Jeden wniosek na każdy rok

Warto pamiętać, że wniosek o którym mówimy dotyczy danego roku podatkowego. Nie możemy więc mówić o przedłużeniu dyspozycji podatnika na kolejne lata. To oznacza, że taki dokument będzie trzeba przedkładać płatnikowi raz w roku. 

Płatnik będzie miał obowiązek jego uwzględnienia najpóźniej w następnym miesiącu, chyba że płatnikiem będzie organ rentowy (np. ZUS). W takiej sytuacji organ rentowy ma obowiązek uwzględnić wniosek najpóźniej od drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał” – czytamy w instrukcji ministerstwa finansów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!