Zaliczki na PIT do kieszeni pracownika. Od 2023 roku nowa możliwość
W 2023 roku pracujący na etacie będą mogli złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT. To oznacza, że ta część wynagrodzenia zamiast na konto fiskusa, trafi prosto do kieszeni pracownika. Obecnie z takiej możliwości mogą korzystać tylko zleceniobiorcy.

- Martyna Kowalska
- /
- 13 lipca 2022
Zaliczka do kieszeni podatnika
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że takie rozwiązanie jest adresowane przede wszystkim do podatników, których dochody nie przekraczają 30 tysięcy złotych rocznie. Dzięki takiemu mechanizmowi, będą mogli de facto korzystać z kwoty wolnej na bieżąco, a tym samym poprawić swoją sytuację materialną.
„Dzięki nowemu rozwiązaniu podatnicy nie będą musieli czekać do rozliczenia rocznego, aby skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Natomiast będą mogli z niej korzystać na przestrzeni poszczególnych miesięcy, w których co do zasady pobierane są zaliczki na PIT” – tłumaczy resort finansów.
Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT do 85.528 zł! Dla kogo?Martyna Kowalska
Kto skorzysta na prawie do niepobierania zaliczek?
Zmiana będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 roku. W ocenie resortu finansów mówimy przede wszystkim o osobach, które podejmują prace dorywcze oraz tych, które rozpoczną pracę pod koniec danego roku kalendarzowego.
Wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT
Podatnicy, którzy będą chcieli skorzystać z takiego rozwiązania będą mogli od stycznia 2023 roku złożyć każdemu płatnikowi, np. pracodawcy, odpowiedni wniosek w tej sprawie.
Jeżeli jednak dojdzie do przekroczenia bariery 30 tysięcy złotych, nadwyżki będą pobierane na podatek bez jej pomniejszania o kwotę zmniejszającą zaliczkę. Po prostu należy uznać, że podatnik wykorzystał już swoją kwotę wolną od podatku i teraz musi pogodzić się z uszczupleniem pensji o należną fiskusowi daninę.
Jeden wniosek na każdy rok
Warto pamiętać, że wniosek o którym mówimy dotyczy danego roku podatkowego. Nie możemy więc mówić o przedłużeniu dyspozycji podatnika na kolejne lata. To oznacza, że taki dokument będzie trzeba przedkładać płatnikowi raz w roku.
„Płatnik będzie miał obowiązek jego uwzględnienia najpóźniej w następnym miesiącu, chyba że płatnikiem będzie organ rentowy (np. ZUS). W takiej sytuacji organ rentowy ma obowiązek uwzględnić wniosek najpóźniej od drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał” – czytamy w instrukcji ministerstwa finansów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.