Wakacje kredytowe dla każdego. Jest podpis prezydenta!
Wakacje kredytowe stały się faktem. Swój podpis pod ustawą złożył właśnie Prezydent RP Andrzej Duda. To oznacza, że z przepisów, które ulżą wielu kredytobiorcom będzie można skorzystać jeszcze w sierpniu!
- Michał Górecki
- /
- 14 lipca 2022
Wakacje kredytowe – od sierpnia
Podpis prezydenta pod ustawą wprowadzającą wakacje kredytowe oznacza, że pierwsze wnioski o chwilę oddechu w spłacie zobowiązań będzie można składać w sierpniu. Ten termin jeszcze kilka tygodni temu nie był pewny. Nieco ponad tydzień temu, o tym, że z wakacji kredytowych będzie można skorzystać jeszcze latem mówił podczas konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by w domowym budżecie zaplanować „postój” od spłaty kredytu w sierpniu, wrześniu oraz w wybrane dwa miesiące w czwartym kwartale.
Wakacje kredytowe – jak skorzystać?
Wakacje kredytowe są tak naprawdę przesunięciem płatności raty kredytu. W przypadku tego rozwiązania mówimy o ośmiu miesięcznych ratach. Czterech przypadających jeszcze w 2022 roku oraz czterech w 2023 roku.
Ustawa przewiduje, że jeszcze w tym roku kredytobiorca uprawniony do wakacji kredytowych będzie mógł ustalić sobie przerwę w spłacaniu rat po 2 miesiące w trzecim i w czwartym kwartale licząc od sierpnia 2022 roku.
Z kolei w przyszłym roku z przywileju wakacji kredytowych będzie można skorzystać raz w każdym kwartale. Łącznie, w ciągu niespełna półtora roku (sierpień 2022 – grudzień 2023) mówimy aż o ośmiu miesiącach pauzy w regularnych spłatach.
Ruszają kredyty na studia medyczneAnna Malinowska
Której części kredytu dotyczą wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe dotyczą części kapitałowej oraz odsetkowej. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone. Operacja nie będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami, z wyjątkiem ewentualnych opłat wynikających z ubezpieczenia.
Dla kogo wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe są przeznaczone dla osób, które posiadają kredyty hipoteczne w polskich złotych. Co ważne, muszą być zaciągnięte na własny cel mieszkaniowy. To oznacza, że z grona kredytobiorców, którzy mogą skorzystać z ustawy odpadają osoby, które zakupiły nieruchomość np. pod wynajem lub działalność gospodarczą.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.