Pieniądze dla byłych PGR-ów. To aż 4 mld złotych!

Premier podsumował wyniki III Edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Przypomnijmy, była ona kierowana do tych obszarów, w których w przeszłości działały Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR). Na wsparcie inwestycyjne wydane zostanie 4 mld złotych. 

Pieniądze dla byłych PGR-ów. To aż 4 mld złotych!
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 lipca 2022

Inwestycje w ubogich gminach i powiatach

Rząd Morawieckiego dość mocno postawił na obszary zagrożone wielowymiarowym wykluczeniem. Mowa o gminach oraz powiatach, w których w przeszłości ważną część lokalnej gospodarni stanowiły tzw. PGR-y. 

Z pieniędzy z programu powstaną m.in. przedszkola, wodociągi, kanalizacje. Premier liczy, że dzięki takim inwestycjom łatwiej będzie przyciągnąć inwestorów, a w efekcie stworzyć nowe miejsca pracy.

3,8 mln nowoczesnych liczników zużycia energii w Polsce. Wchodzi zdalny odczyt3,8 mln nowoczesnych liczników zużycia energii w Polsce. Wchodzi zdalny odczytAnna Malinowska


Polityka społeczna i solidarnościowa 

Z bieżącej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skorzysta ponad połowa polskich gmin. Mowa o 1300 jednostkach samorządu terytorialnego. Jednym z zadań planowanych inwestycji jest powstrzymanie wyludniania się mało atrakcyjnych gospodarczo terenów, w dodatku ze słabą infrastrukturą. Rząd w swoim komunikacie, nazywa podjęte działania „nową szansą”. Według premiera polityka i solidarnościowa nadal jest potrzebna i musi być prowadzona krok po kroku. 

Przykładem gminy, która skorzysta na programie, jest gmina Niemcza. Otrzyma ona prawie 600 tysięcy złotych na rozbudowę i modernizację strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Z kolei gmina Łagiewniki dostanie niemal 3 mln złotych na inwestycje budowlane. 

Dla kogo 4 mld złotych?

W III Edycji Programu Inwestycji Strategicznych mogły wziąć udział gminy oraz powiaty, na obszarze których w przeszłości działały Państwowe Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej (PGR). Pozytywną rekomendację otrzymało przeszło 1800 wniosków. Plusem programu jest fakt, że bezzwrotne dofinansowanie sięga nawet 98 procent! To oznacza, że wkład własny to symboliczne 2% kosztów planowanego przedsięwzięcia. 

Pełne wyniki III Edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dostępne są na rządowej stronie internetowejhttps://www.gov.pl/web/premier/edycja-nr-3. Rząd nazywa te działania „jedynym w historii programem kompleksowego wsparcia inwestycyjnego samorządów”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!