Nowe funkcje kalkulatora wynagrodzeń Ministerstwa Finansów

Dwa tygodnie po uruchomieniu, kalkulator wynagrodzeń Ministerstwa Finansów zyskał nową funkcję. Tym razem przydatną w przypadku współwystępowania dwóch umów o pracę. 

Nowe funkcje kalkulatora wynagrodzeń Ministerstwa Finansów
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 lipca 2022

Kalkulator wynagrodzeń – co nowego? 

Na początku lipca w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o zamieszczeniu na stronach internetowych resortu finansów „Kalkulatora wynagrodzeń”. Jest on dostępny pod adresem podatki.gov.pl/niskiepodatki.

Od 15 lipca podatnicy, którzy korzystają z jego funkcji mogą obliczyć wynagrodzenie netto według nowych stawek PIT w przypadku współwystępowania dwóch umów o pracę. Dotychczas kalkulator pozwalał obliczyć wynagrodzenie na rękę dla osób zatrudnionych na umowach o pracę oraz umowach zlecenia w ujęciu miesięcznym oraz uwzględniając rozliczenie roczne. Nowa funkcjonalność wprowadzona w ramach II fazy wdrożenia pozwala liczyć wynagrodzenia netto dla współwystępowania dwóch umów o pracę” – czytamy w komunikacie resortu finansów.

Od 1 lipca 2022 roku niższa stawka PITOd 1 lipca 2022 roku niższa stawka PITMichał Górecki

Kalkulator dla przedsiębiorców w sierpniu

Wiadomo również, że kalkulator, który pozwoli na podobne obliczenia dla osób prowadzących działalność gospodarczą, będzie wprowadzony dopiero 5 sierpnia, czyli w ostatniej fazie rozwoju usługi. Na razie jednak MF nie informuje szerzej na temat tego rozwiązania. 

Kalkulator nie zastąpi księgowej

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze narzędzie tworzone pod szyldem ministerstwa finansów nie zastąpi księgowej lub specjalistki ds. płac. Trudno bowiem oczekiwać, że webowa aplikacja, będzie w stanie wziąć pod uwagę wszystkie zmienne wynikające ze złożonego prawa lub indywidualnej sytuacji danego zatrudnionego.

Kalkulator należy traktować jako narzędzie poglądowe. Obliczone w ten sposób wyniki zapewne będą obarczone pewnym błędem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!