3 tys. złotych dodatku do węgla? Rząd szuka sposobu na drożyznę

W poniedziałek wieczorem (18.07) w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów dodano projekt ustawy o dodatku węglowym. Jednorazowy bonus od państwa ma wynosić 3 tysiące złotych i być skierowany do gospodarstw, w których piec na węgiel jest podstawowym źródłem ciepła.

3 tys. złotych dodatku do węgla? Rząd szuka sposobu na drożyznę
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 lipca 2022

Dodatek do węgla – czym zajmie się rząd? 

Inflacja rozkręciła się na dobre. Szczególnie widoczna jest w przypadku cen nośników energii, które w ciągu roku podrożały o kilkadziesiąt procent. Rząd wśród przyczyn takiego stanu rzeczy dostrzega „nakładające się na siebie czynniki”, takie jak ożywienie gospodarcze po pandemii koronawirusem oraz konflikt zbrojny w Ukrainie. 

Dodatkowo rząd zauważa, że Polska oraz inne kraje zdecydowały o zaprzestaniu importu węgla z terenu Federacji Rosyjskiej, co przekłada się na konieczność zapewnienia dostaw z innych kierunków importowych. 

Rząd chce, by projektowana ustawa była wsparciem dla gospodarstw domowych w Polsce, włączając w to szczególnie te, które należy uznać za najuboższe energetycznie. „Proponowane wsparcie finansowe w postaci dodatku węglowego wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. Tym samym przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków sytuacji międzynarodowej na te z gospodarstw domowych, dla których główne źródło ciepła zasilane jest węglem lub paliwami węglopochodnymi”– czytamy w opisie, jaki znalazł się w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów. 

Po ile węgiel? Rząd chce zagwarantować cenę ustawąPo ile węgiel? Rząd chce zagwarantować cenę ustawąMichał Górecki

Dodatek węglowy – na jakich zasadach?

Dodatek węglowy ma przysługiwać tym gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest „kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego”.Dodatkowym warunkiem jest wpis gospodarstwa do CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków), który de facto powinien być dokonany do końca czerwca 2022 roku. 

Ile ma wynosić dodatek węglowy?

Według stanu na poniedziałek, 18.07.2022 r., dodatek węglowy miałby wynosić 3.000 złotych i być przyznany jednorazowo. W przypadku złożenia wniosków, przez więcej niż jednego członka danego gospodarstwa, będzie obowiązywała zasada „kto pierwszy ten lepszy”. 

Zasady przyznawania dodatku węglowego wg projektu ustawy 

Według projektu ustawy przedłożonego przez resort klimatu do prac w rządzie dodatek węglowy będzie wypłacała gmina, na podstawie wniosku złożonego przed 30 listopada 2022 roku. Wzór takiego dokumentu będzie określony rozporządzeniem ministra klimatu. To oznacza, że będziemy mieli do czynienia z jednolitym formularzem. 

Aby uprościć cały proces, przyznanie dodatku będzie następowało za pomocą informacji. Nie będzie więc miała zastosowania w tym przypadku decyzja administracyjna.

Czy dodatek węglowy będzie opodatkowany?

Jak czytamy w opisie projektu ustawy opublikowanym na rządowych stronach przed kluczowym w tej sprawie posiedzeniem Rady Ministrów, świadczenie będzie zwolnione z podatku PIT oraz wyłączone spod egzekucji. To oznacza, że nie będzie trzeba uwzględniać dodatku w czasie obliczania wysokości osiągniętego dochodu przez gospodarstwo domowe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!