Od 1 lipca 2022 roku niższa stawka PIT

Od 1 lipca 2022 roku podatek PIT w pierwszym przedziale skali będzie wynosił 12%. To najważniejsza zmiana, jaka wchodzi w skład pakietu „Niskie Podatki” zaproponowanego przez rząd. 

Od 1 lipca 2022 roku niższa stawka PIT
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 czerwca 2022

Co zostało z Polskiego Ładu?

Ministerstwo Finansów podkreśla, że wprowadzane zmiany wpisują się w postulaty społeczne oraz eksperckie zgłaszane w czasie konsultacji. W ocenie resortu nowe przepisy oznaczają większą przewidywalność rozliczeń oraz zmniejszenie obciążeń fiskalnych względem państwa. 

Znowelizowana ustawa pozostawia niektóre zmiany obowiązujące od 2022 r. Mowa o wyższej kwocie wolnej (30 tysięcy zł) oraz wyższym progu w skali podatkowej. 32-procentowy podatek będzie musiał być opłacany dopiero od nadwyżki przekraczającej 120 tysięcy złotych w skali roku kalendarzowego. 

8341.jpg'Podatek Belki' do likwidacji lub zmiany?Monika Świetlińska


PIT 12%

Zasadniczą i najważniejszą zmianą jest obniżka stawki podatku dochodowego osób fizycznych (PIT), która zamiast 17% będzie wynosiła 12%. Zmiana dotyczy wszystkich podatników na skali. 

Ci przedsiębiorcy, którzy nie będą mogli korzystać z niższego PIT-u, zaproponowano limitowane odliczenie składki zdrowotnej. Dodatkowo będzie istniała możliwość powrotu na skalę tych przedsiębiorców, którzy po wprowadzeniu Polskiego Ładu zdecydowali się wybrać podatek liniowy lub ryczałt.

Zmiany oznaczają także likwidację ulgi dla klasy średniej, która w ocenie wielu specjalistów była zbyt skomplikowana.

Zmiany w podatkach od 2023 roku

Od 2023 uelastycznione zostaną zasady związane ze stosowaniem kwoty wolnej. Będzie ona dzielona nawet pomiędzy trzech płatników. Można będzie ją stosować także w przypadku umów zlecenia. 

Wprowadzone zostaną także wygodniejsze i bardziej preferencyjne rozliczenia dochodów rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci. Dodatkowo rząd wspomina o nowych preferencjach prorodzinnych, zwiększeniu wpływów dla organizacji pożytku publicznego (OPP) do 1,5% oraz zabezpieczeniu dochodów samorządów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!