Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?

Ministerstwo Finansów udostępniło na swoich stronach internetowych kalkulator wynagrodzeń. Obecnie narzędzie pozwala obliczyć, ile na rękę otrzyma osoba zatrudniona na umowie o pracę oraz zlecenia miesięcznie oraz przy uwzględnieniu wynagrodzenia rocznego. Resort zapowiada kolejne funkcjonalności. 

Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 lipca 2022

Kalkulator wynagrodzeń 2022

Od 1 lipca 2022 roku obowiązują nowe rozwiązania, na mocy których obniżony został podatek PIT do 12%. Dla większej przejrzystości wprowadzanych zmian, resort finansów udostępnił specjalny kalkulator wynagrodzeń. Przedstawia on poglądowo uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne w teoretycznym modelu z 2021 r. oraz 2022 r. Dzięki niemu podatnik ma możliwość porównania wynagrodzenia na rękę w oparciu o przepisy obowiązujące w 2021 roku oraz łącznie po reformach wprowadzonych w 2022 roku (w tym, co najważniejsze — po reformie Niskie Podatki, która weszła w życie od 1 lipca 2022 roku)” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Wygląda na to, że internetowe narzędzie to złożony projekt. Jego wdrażanie rozłożono aż na pięć faz. Pierwsza z nich została zrealizowana z początkiem lipca. Obecnie obejmuje on umowy o pracę oraz umowy zlecenia. Aby skorzystać z kalkulatora, wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl/niskiepodatki.

Od 1 lipca 2022 roku niższa stawka PITOd 1 lipca 2022 roku niższa stawka PITMichał Górecki

Kiedy kalkulator podatkowy dla przedsiębiorców?

Wiadomo, że wdrażanie omawianego narzędzia zostanie zakończone do 5 sierpnia. Wtedy powstanie specjalna wersja kalkulatora wynagrodzeń przeznaczona dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Szczegóły tej funkcji nie są jednak na razie znane. 

Kalkulator wynagrodzeń ma charakter poglądowy

Przy korzystaniu z kalkulatora wynagrodzeń warto pamiętać, że tego typu internetowe narzędzia mają charakter przede wszystkim poglądowy. Trudno zatem oczekiwać, że mogą one stanowić jakąkolwiek podstawę do prawidłowego wyliczania wynagrodzeń, czy świadczeń społecznych.

Z uwagi na złożoność przepisów oraz indywidualny charakter umów, sytuacja podatników może nieco różnić się od założeń, jakie zostały przyjęte przez twórców programu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek rozbieżności, trzeba je analizować w odniesieniu do konkretnej sytuacji zainteresowanego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!