Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT do 85.528 zł! Dla kogo?

Od początku lipca 2022 r. zasiłek macierzyński został zwolniony z PIT do kwoty 85.528 złotych w skali roku. O czym trzeba wiedzieć już teraz? Komu należy się taki przywilej?

Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT do 85.528 zł! Dla kogo?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 lipca 2022

Kiedy zasiłek macierzyński jest zwolniony z PIT?

Wspomniane zwolnienie podatkowe należy się osobie, która pobiera taki zasiłek oraz ma prawo do skorzystania z jednej z ulg podatkowych. Po pierwsze mówimy o uldze dla młodych, która przysługuje podatnikom poniżej 26. roku życia. 

Po drugie mowa o tzw. uldze na powrót dedykowanej osobom, które na stałe powracają do kraju z zagranicy. 

Trzecim rodzajem ulgi jest ulga dla rodzin 4+. Należy się ona osobom, które mają na wychowaniu minimum czwórkę dzieci. 

Czwartym na pierwszy rzut oka mało oczywistym rodzajem ulgi jest ta, skierowana dla pracujących seniorów. Mowa o sytuacji, w której osoba pracująca po osiągnięciu wieku emerytalnego przyjmie dziecko lub dzieci na wychowanie. 

Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?Mikołaj Frączak

Kiedy ZUS zastosuję zwolnienie z PIT w przypadku macierzyńskiego?

Jak tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aby można było zastosować zwolnienie podatkowe, konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów. 

Po pierwsze w przypadku „ulgi dla młodych” konieczny jest wniosek ZPM. W przypadku pozostałych ulg, koniecznie należy dostarczyć podpisane oświadczenie o spełnianiu warunków, na mocy których stosowana jest ulga. W tym przypadku mówimy o formularzu ZPO. 

Zmienił się stan faktyczny? Powiadom ZUS!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, że w każdym przypadku „jeśli zmieni się stan faktyczny, który ma wpływ na stosowanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, trzeba powiadomić o tym ZUS. W dowolnym momencie można też cofnąć złożony wniosek o zastosowanie ulgi”

Więcej informacji na stronie ZUS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!