Czternastki dla emerytów i rencistów od 25 sierpnia

Pod koniec sierpnia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ruszy wypłata tzw. czternastek dla emerytów i rencistów. ZUS wypłaci czternastki z urzędu, czyli nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków.

Czternastki dla emerytów i rencistów od 25 sierpnia
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 8 lipca 2022

Czternastka trafi do 9 mln Polaków 

– Czternasta emerytura, czyli kolejne w tym roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln klientów ZUS – mówi prezes Zakładu, prof. Gertruda Uścińska.

- Instytucja przekaże czternastki osobom, które mają prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń na 24 sierpnia. Środki będą wolne od podatku. Dla większości osób świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 zł - zaznacza Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT do 85.528 zł! Dla kogo?Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT do 85.528 zł! Dla kogo?Martyna Kowalska

Pełna czternastka przysługuje osobom, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

– Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł – dodaje prof. Uścińska.

Kiedy wypłata?

- ZUS wypłaci czternastki razem z bieżącymi emeryturami i rentami. Pierwsi dostaną je klienci, których termin płatności podstawowego świadczenia przypada na 25 sierpnia. Wypłaty czternastek trafią do kolejnych świadczeniobiorców do 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. 

W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby, które pobierają świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

- Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - zaznacza rzeczniczka z lubelskiego.

Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?Mikołaj Frączak

Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku czternastki pochłoną około 11,4 mld zł. Z tego 9,5 mld zł trafi do świadczeniobiorców ZUS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!