Wsparcie za zakwaterowanie Ukraińców bez numeru PESEL

Pomagałeś uchodźcom z Ukrainy? Oferowałeś im zakwaterowanie? Koniecznie zapoznaj się z nowymi przepisami, które pozwalają na ubieganie się o świadczenie pieniężne także w przypadku pomocy Ukraińcom, którzy nie posiadali numeru PESEL! Jak to działa? Wyjaśniamy!

Wsparcie za zakwaterowanie Ukraińców bez numeru PESEL
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 lipca 2022

40 zł dziennie za zakwaterowanie Ukraińca bez numeru PESEL?

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje nowy przepis, który umożliwia składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie obywatela Ukrainy, który nie posiada numeru PESEL. Jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wnioski powinny obejmować okres przed 30 kwietnia 2022 r. Dlaczego? Chodzi o moment przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy. 

Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom. Kolejne ułatwieniaNowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom. Kolejne ułatwieniaMikołaj Frączak

Ile czasu na świadczenie za pomoc obywatelom Ukrainy

Aby skorzystać z tej furtki, trzeba się pospieszyć. Mamy czas na złożenie wniosku w urzędzie gminy w ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Czyli najpóźniej do piątku, 15 lipca 2022 r. Niestety, jeśli nie wyrobimy się w tym terminie, nasz wniosek pozostanie bez rozpoznania. Formalności nie ma zbyt wiele, więc jeśli tylko przysługuje nam wsparcie, warto zgłosić się z wnioskiem. 

Wniosek ws. świadczenia za pomoc obywatelom Ukrainy

Wniosek powinien zostać zgłoszony na odpowiednim formularzu. Chodzi o wzór o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem 30 kwietnia 2022 r. 

Wzórstanowi załącznik do   rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2022 r.

KE: Pomoc Ukrainie i Ukraińcom zwolniona z cła i VATKE: Pomoc Ukrainie i Ukraińcom zwolniona z cła i VATAnna Malinowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!