fb

Wsparcie za zakwaterowanie Ukraińców bez numeru PESEL

Pomagałeś uchodźcom z Ukrainy? Oferowałeś im zakwaterowanie? Koniecznie zapoznaj się z nowymi przepisami, które pozwalają na ubieganie się o świadczenie pieniężne także w przypadku pomocy Ukraińcom, którzy nie posiadali numeru PESEL! Jak to działa? Wyjaśniamy!

Wsparcie za zakwaterowanie Ukraińców bez numeru PESEL
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 lipca 2022

40 zł dziennie za zakwaterowanie Ukraińca bez numeru PESEL?

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje nowy przepis, który umożliwia składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie obywatela Ukrainy, który nie posiada numeru PESEL. Jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wnioski powinny obejmować okres przed 30 kwietnia 2022 r. Dlaczego? Chodzi o moment przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy. 

Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom. Kolejne ułatwieniaNowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom. Kolejne ułatwieniaMikołaj Frączak

Ile czasu na świadczenie za pomoc obywatelom Ukrainy

Aby skorzystać z tej furtki, trzeba się pospieszyć. Mamy czas na złożenie wniosku w urzędzie gminy w ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Czyli najpóźniej do piątku, 15 lipca 2022 r. Niestety, jeśli nie wyrobimy się w tym terminie, nasz wniosek pozostanie bez rozpoznania. Formalności nie ma zbyt wiele, więc jeśli tylko przysługuje nam wsparcie, warto zgłosić się z wnioskiem. 

Wniosek ws. świadczenia za pomoc obywatelom Ukrainy

Wniosek powinien zostać zgłoszony na odpowiednim formularzu. Chodzi o wzór o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem 30 kwietnia 2022 r. 

Wzórstanowi załącznik do   rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2022 r.

KE: Pomoc Ukrainie i Ukraińcom zwolniona z cła i VATKE: Pomoc Ukrainie i Ukraińcom zwolniona z cła i VATAnna Malinowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Policja rekrutuje kontrterrorystów
Policja

Policja rekrutuje kontrterrorystów

Komenda Główna Policji zachęca do wstąpienia w szeregi kontrterrorystów – czytamy na stronie internetowej stróżów prawa. Przy tej okazji publikuje film (zamieszczamy go poniżej) oraz wywiad...
Konkurs na Polski Produkt Przyszłości
Ciekawostki

Konkurs na Polski Produkt Przyszłości

Jeszcze tylko kilka dni pozostało chętnym firmom do zgłoszenia się do konkursu „Polski Produkt Przyszłości” – przypomina Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Co zrobić by ze swoimi produktami...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!