Rolnicy dostają na konta dofinansowanie do nawozów

11 lipca 2022 r. ruszyły przelewy na konta rolników, którym ARiMR przyznała dofinansowanie do zakupu nawozów mineralnych. Agencja podała, że trafiło do niej prawi 427 tysięcy wniosków o pomoc w tym zakresie. 

Rolnicy dostają na konta dofinansowanie do nawozów
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 lipca 2022

Kiedy dofinansowanie do nawozów na koncie?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) już pierwszego z tytułu dopłat do nawozów wykonała 20 tysięcy rolników. Mowa o 138 milionach złotych pierwszego dnia. Według agencji, pieniądze będą przekazywane sukcesywnie w lipcu oraz sierpniu. 

Przetwory owocowe. Inspektorzy zakwestionowali 15% partiiPrzetwory owocowe. Inspektorzy zakwestionowali 15% partiiMartyna Kowalska

Dofinansowanie do nawozów – zasady

Jak pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym, do 31 maja 2022 roku rolnicy mogli składać wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe, oraz wapno zawierające magnez.

Ze statystyk ARiMR wynika, że o takie wsparcie zawnioskowało 427 tys. gospodarstw. Na tej podstawie oszacowano maksymalną kwotę, która jest potrzebna do udzielenia pomocy. To 3,5 mld złotych. Agencja zmieściła się zatem w „zabezpieczonej” puli, która wynosiła przed uruchomieniem programu 3,9 mld złotych. Daje to komfortową sytuację, w której ARiMR przy wypłacie nie będzie musiała stosować współczynnika korygującego. 

Po co dopłaty do nawozów?

Dofinansowanie, o którym mowa to forma rekompensaty wyższych kosztów zakupu nawozów w okresie od 1.09.2021 do 15.05.2022 r. Zgodnie z przyjętymi zasadami, o pomoc mógł się ubiegać jeden rolnik, który złożył również dokumenty o przyznanie bezpośrednich dopłat za 2022 roku.

Jakie dopłaty do nawozów?

Stawki dopłat wynoszą: 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

Maksymalną powierzchnię, za którą można otrzymać pomoc ustalono na 50 hektarów

To jednak nie wszystko, jak tłumaczy ARiMR „po drugie, obliczano różnicę pomiędzy cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r., a tymi które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. W tym celu potrzebne były dane potwierdzające poniesione koszty”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!