Słabnie import samochodów używanych. Najgorsze wyniki od 9 lat

Tak słabego czerwca w branży importu używanych samochodów nie było od 2013 roku – informuje IBRM Samar. W ubiegłym miesiącu zarejestrowano w Polsce niewiele ponad 68 tys. pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Słabo kształtują się także dane z pierwszego półrocza. 

Słabnie import samochodów używanych. Najgorsze wyniki od 9 lat
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 lipca 2022

Import samochodów używanych – dwucyfrowe spadki

Zdaniem Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR porównując czerwiec 2022 do analogicznego okresu rok wcześniej, spadek liczby rejestracji samochodów sprowadzanych z zagranicy wyniósł 19,5 procent. 

Fatalnie przedstawiają się także wyniki za całe pierwsze półrocze br. Od stycznia do końca czerwca Polacy sprowadzili z zagranicy 403.251 samochodów. To wynik gorszy o 15% w porównaniu do pierwszego półrocza 2021 roku. 

Warto przy tym pamiętać, że w pierwszej połowie ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z wieloma obostrzeniami związanymi z pandemią. W tym kontekście prezentowane dane wyglądają jeszcze gorzej i wskazują na wyraźne załamanie rynku. Wśród przyczyn najczęściej wymieniana jest przez ekspertów inflacja. 

SAMAR: Co z przeglądami aut z Ukrainy? W dowodzie rejestracyjnym nie mają nawet odpowiedniej rubrykiSAMAR: Co z przeglądami aut z Ukrainy? W dowodzie rejestracyjnym nie mają nawet odpowiedniej rubrykiMartyna Kowalska

Coraz starsze samochody w Polsce 

Słaby import samochodów to nie jedyna zła informacja z tego rynku. Najpewniej z powodu inflacji Polaków stać na coraz starsze samochody. Średnia wieku samochodu sprowadzonego do Polski w pierwszym półroczu to aż 12,65 roku. Dane zawyżają osobówki z silnikiem benzynowym. W tej kategorii średnia to już 13,66 lat. Tendencja ta stale się pogłębia, a na drogi z miesiąca na miesiąc trafiają zwykle egzemplarze z końcówki pierwszej dekady XXI wieku. 

Coraz mniej aut z Niemiec

Spadek importu samochodów z Niemiec wyniósł ponad… 24%. W pierwszym półroczu 2022 r. sprowadziliśmy z tego kraju prawi 210 tys. samochodów. Dodajmy, że mimo spadku to i tak najlepszy wynik w ujęciu geograficznym importu pojazdów. 

Drugie miejsce zajmuje Francja z 52,6 tys. egzemplarzy i wzrostem o 4,6%. Podium zamykają auta z Belgii. W pierwszych sześciu miesiącach br. przyjechało do nas ponad 27 tys. aut. W tym przypadku to spadek o ponad 13%. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!