Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom. Kolejne ułatwienia

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zakłada ona m.in. dalsze uelastycznienie przepisów związanych z podejmowaniem pracy, możliwość korzystania z kursów języka polskiego oraz tworzenie specjalnych punktów przedszkolnych. 

Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom. Kolejne ułatwienia
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 lipca 2022

Ustawa o pomocy Ukraińcom – co nowego?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa jest fundamentalnym aktem prawnym, na którym konstruowana jest zasadnicza część pomocy uchodźcom, którzy szukają w schronienia w Polsce. Sytuacja jest jednak dynamiczna, więc już na samym początku eksperci zakładali, że prawo to będzie trzeba nowelizować. Choćby dlatego, żeby w sposób efektywny pomagać naszym wschodnim sąsiadom. 

Ostatnia nowelizacja ma uelastycznić rynek pracy oraz umożliwić Ukraińcom korzystanie z kursów języka polskiego. Istotną nowością jest także możliwość tworzenia specjalnych punktów przedszkolnych, z których będą mogły korzystać dzieci z Ukrainy. Systemowe rozwiązania mają pomóc naszym wschodnim sąsiadom łatwiej i szybciej odnaleźć się w nowej rzeczywistości w Polsce –wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ilu Ukraińców dostało pracę w Polsce od wybuchu wojny?Ilu Ukraińców dostało pracę w Polsce od wybuchu wojny?Martyna Kowalska

Przekroczenie granicy a pomoc obywatelowi Ukrainy

Nowe prawo dostosowuje przepisy do sytuacji, w której bezpośredni wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy nie jest już konieczny dla objęcia obywatela Ukrainy przepisami ustawy. Aktualne przepisy zakładają wjazd tylko przez granicę, na której prowadzona jest kontrola graniczna. Tymczasem wjazd mógł nastąpić przez granicę wewnętrzną – np. przez granicę z Republiką Słowacką” – czytamy na rządowych stronach internetowych. 

W tej sytuacji Komendant Główny Straży Granicznej jest właściwym organem, który ma pełnić funkcję krajowego punktu kontaktowego do celów wymiany z podobnymi organami w innych krajach UE. 

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych a pomoc dla Ukraińców

Nowelizacja ustawy rozszerza również możliwości Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która może przejmować w formie darowizny, a także przechowywać, wydawać i wywozić do Ukrainy także wyroby medyczne.

Procedury ws. zbiorowego zamieszkania

MRiPS wyjaśnia, że dodatkowo, nowelizacja ustawy wprowadza zmiany w zakresie warunków techniczno-budowlanych budynków wykorzystywanych na potrzeby zbiorowego zamieszkania obywateli Ukrainy. W praktyce upraszcza procedury związane z przebudową, remontem, zmianą sposobu użytkowania budynków lub ich części, które są w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!