Są wyniki egzaminu ósmoklasisty

Zgodnie z zapowiedzią, w piątek, 1 lipca 2022 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty, który odbył się w maju. Jak wypadł najważniejszy sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej?

Są wyniki egzaminu ósmoklasisty
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 lipca 2022

Egzamin ósmoklasisty w liczbach

Zgodnie ze statystykami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w głównej sesji egzaminu ósmoklasisty, która trwała od 24 do 26 maja 2022 r., wzięło udział 502.900 spośród ok. 518 tys. uczniów klas ósmej szkoły podstawowej. To oznacza, że odsetek przystępujących wyniósł około 97%. W tym gronie znalazło się 6.150 uczniów, którzy są obywatelami Ukrainy. 

Arkusze w wersji standardowej rozwiązało 478.100 uczniów. 24,8 tys. musiało skorzystać z arkuszy dostosowanych np. do problemów ze wzrokiem. W terminie dodatkowym egzamin zdawało 3,5 tys. uczniów.

Ministerstwo Edukacji włączy gry komputerowe do zajęć lekcyjnychMinisterstwo Edukacji włączy gry komputerowe do zajęć lekcyjnychAnna Malinowska


Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty

W przypadku egzaminu z języka polskiego zdający uzyskali średnio 60% liczby punktów możliwych do otrzymania. Nieco gorzej wypadła matematyka 57%. Dobre wyniki ósmoklasiści uzyskali z języka angielskiego – 67%. W przypadku języka niemieckiego było to 50%.

Jak ukraińscy uczniowie poradzili sobie z egzaminem ósmoklasisty? 

Do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej przystąpiło ok. 6 150 uczniów będących obywatelami Ukrainy. Najgorzej, co raczej zrozumiałe, wypadł egzamin z języka polskiego. Średnio zdobyli oni 22% punktów możliwych do uzyskania. W przypadku matematyki było to 34%, języka angielskiego 44%, a języka rosyjskiego aż 89%. 

Najwyższe wyniki egzaminu ósmoklasisty

Za wyniki najwyższe CKE rozumie te w przedziale od 90 do 100% W przypadku języka polskiego takim wynikiem może pochwalić się 3% ósmoklasistów, matematyki 18,3% a język angielskiego aż 35,3% zdających. Z języka niemieckiego najwyższe wyniki uzyskało 11,2% osób. 

Egzamin ósmoklasisty – jakie ma znaczenie?

Jak wyjaśnia Centralna Komisja Egzaminacyjna, „egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Jest przeprowadzany w formie pisemnej. Każdy ósmoklasista przystąpił do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!