Są wyniki egzaminu ósmoklasisty
Zgodnie z zapowiedzią, w piątek, 1 lipca 2022 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty, który odbył się w maju. Jak wypadł najważniejszy sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej?

- Mikołaj Frączak
- /
- 1 lipca 2022
Egzamin ósmoklasisty w liczbach
Zgodnie ze statystykami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w głównej sesji egzaminu ósmoklasisty, która trwała od 24 do 26 maja 2022 r., wzięło udział 502.900 spośród ok. 518 tys. uczniów klas ósmej szkoły podstawowej. To oznacza, że odsetek przystępujących wyniósł około 97%. W tym gronie znalazło się 6.150 uczniów, którzy są obywatelami Ukrainy.
Arkusze w wersji standardowej rozwiązało 478.100 uczniów. 24,8 tys. musiało skorzystać z arkuszy dostosowanych np. do problemów ze wzrokiem. W terminie dodatkowym egzamin zdawało 3,5 tys. uczniów.
Ministerstwo Edukacji włączy gry komputerowe do zajęć lekcyjnychAnna Malinowska
Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty
W przypadku egzaminu z języka polskiego zdający uzyskali średnio 60% liczby punktów możliwych do otrzymania. Nieco gorzej wypadła matematyka 57%. Dobre wyniki ósmoklasiści uzyskali z języka angielskiego – 67%. W przypadku języka niemieckiego było to 50%.
Jak ukraińscy uczniowie poradzili sobie z egzaminem ósmoklasisty?
Do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej przystąpiło ok. 6 150 uczniów będących obywatelami Ukrainy. Najgorzej, co raczej zrozumiałe, wypadł egzamin z języka polskiego. Średnio zdobyli oni 22% punktów możliwych do uzyskania. W przypadku matematyki było to 34%, języka angielskiego 44%, a języka rosyjskiego aż 89%.
Najwyższe wyniki egzaminu ósmoklasisty
Za wyniki najwyższe CKE rozumie te w przedziale od 90 do 100% W przypadku języka polskiego takim wynikiem może pochwalić się 3% ósmoklasistów, matematyki 18,3% a język angielskiego aż 35,3% zdających. Z języka niemieckiego najwyższe wyniki uzyskało 11,2% osób.
Egzamin ósmoklasisty – jakie ma znaczenie?
Jak wyjaśnia Centralna Komisja Egzaminacyjna, „egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Jest przeprowadzany w formie pisemnej. Każdy ósmoklasista przystąpił do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.