Wyniki matur 2022. Ile osób zdało egzamin dojrzałości?

Są znane wstępne wyniki matur 2022. Podała je we wtorek (5.07) Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Chodzi o egzamin przeprowadzony w terminie głównym, czyli w maju 2022 roku. Już wiadomo, że egzamin dojrzałości zdało 78,2% uczniów. 

Wyniki matur 2022. Ile osób zdało egzamin dojrzałości?
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 lipca 2022

Matura 2022 w liczbach

Ze statystyk CKE wynika, że do egzaminów składających się na tegoroczną maturę przystąpiło 268.257 absolwentów szkół ponadpodstawowych. W tym gronie znalazło się 34 uczniów będących obywatelami Ukrainy. 

Wyniki matur 2022

Zgodnie z komunikatem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej maturę w 2022 roku zdało 78,2% osób. Prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego zachowało 15,5% maturzystów. Mowa o osobach, którym noga powinęła się na egzaminie tylko z jednego przedmiotu.

Wysoka zdawalność dotyczyła języka polskiego, z którego egzamin zdało 95% absolwentów. Dużo gorzej wypadła matematyka z wynikiem 82%. 94% zdających z powodzeniem poradziło sobie z maturą z angielskiego.

Są wyniki egzaminu ósmoklasistySą wyniki egzaminu ósmoklasistyMikołaj Frączak

Jak z maturą poradzili sobie Ukraińcy?

W tym roku, ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicę, w statystykach szczególne miejsce zajmują abiturienci z Ukrainy. Zaznaczmy, że nie stanowili oni jednak dużej grupy wśród tegorocznych maturzystów. Do egzaminu dojrzałości podeszło jedyni 34 obywateli Ukrainy. Powody do zadowolenia ma jednak tylko 18 (52,0%) z nich. 14 obywateli Ukrainy zachowało prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego.

Nie zdałem matury. Co dalej? 

Jak informuje resort edukacji osoby, które nie poradziły sobie tylko z jednym przedmiotem, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego zaplanowanego na 23 sierpnia 2022 roku. Muszą jednak spełnić jeden podstawowy warunek. Do 12 lipca 2022 r. mają czas na złożenie pisemnego oświadczenia o zamiarze przystąpienia do poprawki. Dokument powinien trafić do dyrektora szkoły średniej absolwenta lub dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.Osoby, które nie zdały matury z więcej niż jednego przedmiotu, mają prawie rok na przygotowanie się do kolejnego podejścia. W ich przypadku obowiązujący jest główny termin przyszłorocznej matury, która odbędzie się w maju 2023 roku. Niestety w takim przypadku nie mają już możliwości podejścia do poprawki w bieżącym roku. Przepisy nie przewidują żadnych wyjątków. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!